Kelt

Jak by dopadla neutralizace uvedeného množství látek?

Podíval jsem se na neutralizační stanici a na dveřích bylo napsáno: 1200 l 50% NaOH (hydroxid sodný) a 1200 l 50% kyseliny citronové. Pokud by se to smíchalo dohromady, jaká by byla výsledná reakce? Byl by roztok kyselý, zásaditý, nebo neutrální? Můžete to spočítat, nebo odvodit výsledek. Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Kepler

Vznikl by roztok citranu sodného, což je sůl slabé kyseliny a silné zásady, pH by bylo silně alkalické. Hodnota pH by se dala spočítat, ale je to složitější záležitost.

Další odpovědi
Klaproth

Výsledný roztok bude alkalický. Hydroxid je tam ve výrazném přebytku a při neutralizaci se nespotřebuje všechen.

Psát zde celý výpočet nehodlám, teď po ránu jsem na to líný.

Lamalam

Výsledný roztok bude mít pH = 12,78.

Výpočet neuvádím, zde se to velice špatně zapisuje. Pokud bys o něj měl zájem, tak ho můžu na požádání stručně nastínit.