JanVal

Jak by dopadla měření zrychlení válečku, kuličky a vozíku na totožné nakloněné rovině?

Lišila by se?

Nejlepší odpověď
Kepler

Valivé tření jistě musíme předpokládat. Zrychlení bude nepřímo úměrné styčné ploše, tedy kulička bude rychlejší, než váleček. U vozíku nelze přesně říci, záleží na součtu šířek kol v porovnání s válečkem. K tomu přistupuje odpor ložisek, odpor vzduchu, samotný materiál všech předmětů. Doufám, že je to exaktní odpověď na neexaktní a nedostatečně definovanou otázku.

Další odpovědi
klumprt

Přijde na to, jestli chceš zanedbat tření nebo ne. Jestli je chceš započítat, tak je třeba zjistit materiál, z jakého je to všecko vyrobené, úhel roviny, atd.
Jestli můžeš tření zanedbat, tak se domnívám, že zrychlení bude vždy stejné.

Cochee: Pokud bych chtěl odpovědět nanejvýš správně a co nejúsporněji na položenou otázku, tak by stačilo říci „Ano“. 😉

Dochy

Záleží na kolik bude tření zanedbatelné. Pokud se vykašleme na tření, pak rozdíly bude dělat rotující hmota. Část polohové energie se přemění na dopředné zrychlení a část se využije na roztočení rotujících částí. Při zanedbání tření bych čekal že nejrychlejší bude vozík (rotují jen kolečka – ale při netradiční konstrukci může být horší než válec), nejpomalejší válec (má na obvodu víc hmoty než koule).

cochee

klumprt: tázající se neptal na výpočet, ale na měření, z toho vyplývá, že o žádném zanedbání nemůže být řeč 😉 zbytek tvé odpovědi pak na otázku odpovídá správně 🙂