Jak budovat kladný vztah k hudbě u malých dětí?

Dobrý den, jsem maminka dvou malých dětí (1,5 roku a 4 roky). Už delší dobu pozoruji jejich kladný vztah k hudbě, zájem o ni – musím říct, že jej mají mít po kom, manžel hraje na několik hudebních nástrojů, tchán také muzicíruje, já jsem kdysi hrála chvilku na klavír a všichni rádi zpíváme… Nicméně deti bych k hudbě chtela nějak VÁŽNĚ vést, uz kvůli tomu, jak nadšené maji reakce na to, kdyz hudbu někde slyší. Jen nevím, co je pro děti tohoto věku vhodné. Zda uz začít hrát na nějaký hudební nastroj, nebo zatím jen zpívat?

Nejlepší odpověď
lela-n

Dobrý den,
myslím si, že pro vaše děti je nyní nejdůležitější, abyste je v jejich zájmu podporovala (především, když zřejmě máte rodové dispozice). Doporučovala bych vám, abyste s dětmi doma co nejvíce společně zpívali a muzicírovali. Děti budou zcela přirozeně napodobovat dospělý vzor a je velmi pravděpodobné, že projeví i spontánně zájem o hru na nástroj. Děti ve věku kolem čtyř let už by měly zvládnout  rytmický doprovod „hrou na tělo“ nebo se jednoduše doprovázet rytmickými nástroji, jako jsou bubínek, triangl, dřívka apod. Obvykle je u toho i velká zábava!
Co se týče institucí, které nabízejí hudební vzdělávání dětí v tomto věku…ZUŠ dle mých informací podobné kurzy pro tuto věkovou skupinu nenabízí… Zkuste se však popídit v různých „Domech mládeže“ nebo mateřských centrech. Sama takto se svými dětmi navštěvuji (a nadšeně! 🙂 ) kurzy Zpívánek, které se skládají ze zpěvu, tance, vlastního doprovodu rytmickými hudebními nástroji a v neposlední řadě veliké radosti  a zábavy.
Zkuste se též podívat na stránky www.yamahaskola.cz, jedná se o hudební program rodičů a jejich dětí od 18 m – do 4 let.