Thomaszek

Jak bude interpretován soubor robots.txt?

Zdravím, jak bude podle vás interpretován soubor robots.txt ( http://www.jak­psatweb.cz/ro­bots-txt.html ), který je v tomto tvaru:

User-agent: *
Disallow: /*?

Přiznám se, že jsem na vážkách. IMHO je zakázán přístup všude. Ale zase žádné složky nezačínají hvězdičkou. Tak nevím. Co myslíte?

Nejlepší odpověď
cochee

Teď nevím, jestli ten otazník patří do toho zápisu, nebo je ukončením věty – předpokládám to druhé. Hvězdička (hvězdičková konvence) je zástupný znak znamenající jakýkoliv řetězec znaků (ASCII), otazník je zástupný znak za jakýkoliv jeden (ASCII) znak (proto jsem se na něj ptal) – to proto, že ani hvězdička ani otazník nemůžou být obsaženy v názvu složky ani souboru, proto je lze takto využít. Hvězdičková konvence se mírně liší v prostředí DOSovém a UNIXovém, ale to je zde nepodstatné. A zde konkrétně: hvězdička za lomítkem je vlastně nadbytečná, protože se „rozumí sama sebou automaticky“ – lomítko znamená zakázaný přístup do úrovně kořene (root) a hlubší, čili vše. Hvězdička v prvním řádku znamená rovněž „vše,“ tj. kterýkoliv agent.