Michal47

Jak bezpečné je mít uložené potraviny v kredenci?

Jedná se o cereálie Nestle bez čokoládové polevy v původním obalu, neotevřené a dlouho před vypršením doby použitelnosti. Mám je připravené jako dárek k Vánocům a slyšel jsem, že slovo kredenc je spojováno s otravami zkaženými potravinami. Předem děkuji za odpověď!

Nejlepší odpověď
marci1

Pokud není výrobek otevřený, neuplynula doba použitelnosti, tak se není čeho bát. A jestli je máš uložené v kredenci, nebo v kuchyňské lince, je úplně jedno. 🙂

Další odpovědi
jmhad

pokud jsou v suchu,tak neomezeně

Mc Merkurion

do kredence se dávaj potraviny,a vydrží tam dlouho,žádný spojení se zkaženýma potravinama jsem neslyšel…(ale možná to bude tím,že tam dávám jídlo,a ne krmení pro králíky)

ivzez

O spojení kredence s otravami zkaženými potravinami
jsem ještě neslyšela ani nečetla. Nebyl by nějaký odkaz?

V kredenci klidně můžete potraviny uchovávat,
jen si ohlídejte dobu spotřeby.

Já mám kredenc v předsíni, kde je o něco chladněji
než v pokojích, ale tepleji, než ve špajzu. Podle toho
se rozhoduji, co uchovávat v kredenci, co ve špajzu
a co v chladničce.

V kredenci mívám i čokoládu, nikdy se jí nic nestalo.
Nemáte-li kredenc těsně vedle topení, nemělo by se
v ní cereáliím Nestle nic stát.

_______

Doplňuji:

Odpovídala jsem v souvislosti s kredencí jako kusem nábytku.
Kredenc – nábytek – nemá na uchování potravin negativní vliv.

Na základě Michalova (děkuju) odkazu a poznámky
v diskuzi jsem ještě dohledala něco k původu slova.

Slovo credentia (lat.) souviselo s ochutnáváním pokrmů a nápojů.
Viz http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=855

lexx

potraviny skladuji na balkónu, teplota tak akorát jako v lednici která mi shořela (termostat) a že na novou almaru není…

Lil2002

Myslím že by se tomu nemělo nic stát když je to zavřené :))

honza19hk

no pokud nejsou myši nebo mravenci v kredenci pak to je bezpečné.

Michal47

Cituji z jednoho staršího slovníku (Váša, Trávníček: Slovník jazyka českého): „kredenc, (z lat.) původ = ubezpečení ochutnáním, že není nápoj (pokrm) otráven … nyní = skříň na stolní náčiní, na pokrmy a nápoje, příborník“

Michal47

Zde je odkaz pro ivzez

http://www.co­llinsdictiona­ry.com/dictio­nary/english/cre­dence-table

ivzez

To podle mne nic nedokazuje.

Testování na přítomnost jedu v jídle bývalo dříve poměrně běžné,
nesouviselo to s uchováváním potravin v kredenci, ale s tím, komu bylo jídlo určeno.

Kredenc je poměrně snadno přístupná (ne každou lze uzamknout a pokud ano, jde o jednoduchý, snadno překonatelný zámek), tzn., že k potravinám v ní uložených měl přístup kdokoliv (i případný travič).

Michal47

Opravdu jsem se mýlil. A jsem rád. Moje otázka spočívala pouze v tušení nějaké vazby slova kredenc na otravu (na základě televiní soutěže Riskuj, jejíž reprízy sleduji bez zvuku). Děkuji, za Vaši podrobnou odpověď.