Mirdas

Jak asi vznikali povídky o strašidlech ?

Lze někde doložit na jakém základě vznikalo vyprávění o hejkalech, divoženkách, bludičkách, obrech, dracích a podobně ?

Nejlepší odpověď
annas

Byly to pověsti, které se šířily ústně a teprve později byly zapsané,.

Lidé se báli něčeho neznámého, roli sehrála představivost, neznalost přírodních zákonů atd. Další důvodem byla víra v boha a v to, že neposlušnost se trestá.
l
Říkalo se, že to by archanděl Michael, který svým ohnivým mečem svrhl neposlušné anděly a proměnil je ve strašidelné „bytosti“. Lidé je pak pojmenovali podle místa dopadu.

Třeba čert strašil v pekle. Když anděl spadl do vody, stal se vodníkem a sbíral dušičky, na polích tak ubližovali hejkalové, po domech chodila polednice a sbírala např. neposlušné děti. V povětří pak řádila meluzína, ve stavení se schovali skřítkové, rarášci atd. Běda zapadnout do bažin, kam člověka vylákala bludička. Dále to byly lesní víly, trpaslíci, čarodějnice atd…

Obranou proti těmto strašidlům bylo něco posvěceného – nosilo se na těle – nebo kříže. Strašidla se bála bouří hlavně blesků, které čistily okolí. Známe v pohádkách i pověstech, kdo nad nimi rovněž vítězil.

Podle Teorie literatury od Karla Olivy.

Další odpovědi
Kelt

LIdé neznali přírodní jevy a tak si některé věci vykládali přítomností nadpřirozených sil a často o tom vyprávěli, když například čistili peří nebo se sešla větší společnost. Například ozvěna v lese – hejkal, bludičky – bažiny metan, velké kameny divně postavené – udělali obři. Fantasie a představivost má velký vliv, například vzpomínám, když jsem šel na skautské výpravě, že se mi pařez zdál z určitého úhlu, jako by tam byl někdo schovaný.
Ale takové příběhy mám strašně rád.