gepik

Jak američané rozeznávají světové strany?

V amerických filmech slýcháváme hlášky, že zločinec prchá na sever(východ…). Jak to poznají? A to nejen ve městech na širokých bulvárech, ale obrat použil třeba i Walker Texas Ranger při jízdě na koni. Já jih poznám už jen podle satelitních antén.

Nejlepší odpověď
chudst

Na to, abychom přibližně poznali, kde je jaká světová strana, potřebujete akorát vědět, kde je sluníčko a kde bylo před hodinkou. Od tam si přibližně určíte východ a západ a určit sever a jich je pak už triviální.

Navíc policie svůj rajon zná a ví, kde je sever, jih, východ a západ, takže automaticky když jede auto po nějaké ulici, tak hned může hlásit, kam jede.

Ale občas jsou to opravdu prostě jen americké filmy, nad jejichž dedukcemi zůstává rozum stát a tyhle scény jsou tam hlavně proto, aby posunuli děj a nenatahovali to anebo aby ho naopak vyplnili a tvářili se u toho hrozně akčně =)

Další odpovědi
Drap

Nevidím v tom problém i bez satelitních antén. Bez jakéhokoli zařízení dokáži všude ve svém okolí / cca 20 km kolem bydliště/ určit poměrně pžesně swvětové strany. Jinak v cizím prostředí poslouží kostel, popřípadě hodinky během dne zahlédnout slunce.
Američané mají v mnohých městech velkou výhodu, protože někde jsou podle světových stran situovány hlavní ulice.

Děda Louda

Nezbude ti asi nic jiného, než si vozit s sebou satelitní anténu, abys to zvládal jako ti Amíci.

beer

Ale já to také tak vnímám a nemá s tím sebemenší problém )) Když mně někdo řekne nějaké známé město, první co si představím je jakási minimapa a hned vidím tedy nahoře je sever, východně je toto město atd. Když někdo zase řekna v lese severně od…, vím kde to je. Vysvětlování typu „jedeš tam přes …(něco co neznám), pak odbočíš doleva..“ se mně zdá k ničemu. Světové strany zná každý (kdo chce) a jsou neměnné – na rozdíl od různých a složitých popisování, ještě s dávkou lidové tvořivosti ))