Drap

Jak a z čeho vzniklo slovo tchýně?

Nejlepší odpověď
quentos

přidáním produktivní přípony -yně ke kořenu podst. jm. tchán. J. Rejzek v _"Českém etymologickém slovníku" u těchto hesel uvádí: „tchán, tchyně. Jen č., doklady od střední doby (Komenský). Nahradilo stč. test tv., tščě ‘tchyně’, jež jsou všeslovanské – p. teść, r. test’, s./ch. tȁst. Praslovanské *tьstь ‘tchán’, tьst’a ‘tchyně’ (B6) je příbuzné se stpr. tisties ‘tchán’. Dále nepříliš jasné, možná souvisí s :teta, ř. tétta ‘tati’ (-st- by bylo z -tt- (A5)). Jasné není ani přetvoření slova v č.; změna -s- v -ch- v této pozici by ukazovala hluboko do praslovanštiny. (A8), ale vzhledem k doložení slova je praslovanské stáří nepravděpodobné.“ (Rejzek, J.: „Český etymologický slovník“, Leda 2002: 696.
Doplňuji:
marci1: a což teprve kdybyste byla něčí prapraprapravnučka: to by vám řekli petite-petite-petite-petite-petite fille (nepřepočítal jsem se, skutečně tam bude o jedno „petite“ navíc), přičemž „petite“ je ve francouzštině „malá“. Byla byste tím pádem úplně malilililinka­tá ;{)))>

Další odpovědi
annas

Tchyne – odvozená od slova tchán.

tchán, tchyně. Jen č., doklady od střední
doby (Komenský). Nahradilo stč. test
tv., tščě ‘tchyně’, jež jsou všesl. – p.
teść, r. test’, s./ch. tȁst. Psl. *tьstь
‘tchán’, tьst’a ‘tchyně’ (B6) je příbuzné
se stpr. tisties ‘tchán’. Dále nepříliš
jasné, možná souvisí s :teta, ř. tétta
‘tati’ (-st- by bylo z -tt- (A5)). Jasné
není ani přetvoření slova v č.; změna

  • s- v -ch- v této pozici by ukazovala

hluboko do psl. (A8), ale vzhledem k
doložení slova je psl. stáří nepravděpodobné.

Tolik uvádí Etymologický slovník J. Rejzka.

Test = stč. otec manželčin, tščě = matka manželčina. Ze strany mužovy má zachovalé tvary prajazykové, ze strany ženiny to tak není., neboť příbuzenstvo žilo někdo jinde jako celek a styků bylo málo. Žena se vdávala do patriarchální rodiny, nikoliv naopak.
Proto je možná původ ještě z doby matriarchátu nebo naopak až slovanský. Výraz test se spojuje s výrazem teta. Není docela. jasné. Později přibyla přípona -chán, -yně a pojmenování zhrublo. Ten tvar je jen v češtině.

V. Malchek Etymologický slovník

Tchoř a svině.

marci1

Škoda, že v češtině to moc hezky nezní. Např. francouzsky je to belle-mere ( krásná máma ). Tam bych chtěla žít a být „tchýně“. 🙂

Andre5000

Tchýně polsky – baba nepotřebna.