dedeg

Jak a z čeho vzniklo slovo „litanie“?

používá se třeba když někdo něco vypráví a nadělá okolo toho zbytečně moc řečí.

Nejlepší odpověď
Damiana

Litanie je prosebná modlitba skládající se z krátkých melodických úseků, které pronáší kněz (římskokatolický) při bohoslužbě a lidé po něm opakují nebo přisvědčují. Při litaniích se žádá pomoc pro živé a přímluva pro mrtvé. Může se též žádat za celé skupiny lidí nebo o něco (např. lepší počasí či úrodu). Tuto prosebnou modlitbu je možno též zaplatit za své příbuzné zesnulé. Nejčastějším způsobem litanie je v ČR způsob, kdy kněz vysloví prosbu a lid mu jednohlasně odpoví: „prosíme Tě, vyslyš nás!“ Cílem litanií je buď Otec, Syn a Duch Svatý ve své trojjedinosti, Panna Maria nebo některý svatý. Ve východní liturgii se obdobná modlitba nazývá ektenie.

Zdroj: Wiki

Další odpovědi
annas

Odpovídám na původ slova.

Slovo litanie pochází z řečtiny a označuje prosby. Ve staročeštině se původně užíval tvar letanie, později se změnil na litanie = modlitba složená zpravidla z dlouhé řady oslovení uvedených knězem a z opakujících se proseb.

Bičiště

V přeneseném smyslu to znamená dlouhá jalová řeč, a původ je v katolické modlitbě „prosba za smilování“.