Jak a proč vzniklo toto téměř nesmyslné rčení?

PIC KOZU DO VAZU.

Už jste TO někdy použili?

Nejlepší odpověď
annas

Ten symbol se užívá v mariáši i jiných karetních hrách. Karty nehraju, úsloví neznám.

Karbaníci obvykle když přikoupili z talonu dobrou kartu provolávali radostně „vítám Tě Johanes“, nebo „vítám Tě krokodýle“ i když smysl tohoto výkřiku postrádá logiku. Hráč, který jde soupeři pod desítku, prohlašuje „tak půjdeme pod zadeček“, při čemž zadeček je nahrazován často jiným ekvivalentem tohoto slova bez použití zdrobněliny.. A hráč, který dohrává hru a všechny následující štychy jdou za ním, často používá výraz „držte si klobouky, jedeme z kopce“.

A má-li na konci eso, či přebíjí závěrečnou sedmu vyšším trumfem radostně jásá „pic kozu do vazu.“

Zřejmě se do karet toto úsloví dostalo z lidového jazyka v souvislosti s tím, že koza byla považovaná za bystré zvíře…

Proto když chtěl jeden hráč přebít druhého hráče, bylo nutné, aby byl bystřejší než první a aby tedy neprohrál – proto musel „zabít kozu ranou do vazu“ – tedy hned, jednou ranou, bez otálení.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:dCf4KDOz­L5YJ:temere.com/vi­ew.php%3Fnazev­clanku%3Dameri­can-z-vysocan-a-dobry-list%26cisloclan­ku%3D2008020012+p%C5%AF­vod+%C3%BAslov%C3%AD+pi­c+kozu+do+vazu&cd=3&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
hanulka11

myslím,že tzn. ta správná trefa

taky je to hra s mariášovými kartami
http://cs.wiki­books.org/wiki/Po­kladnice_her/Kla­sick%C3%A9_ka­retn%C3%AD_hry/­Pic_kozu_do_va­zu

zde jsem našla v pravidlech té hry kde se vysvětluje co znamená…
Stupnice fleků /od nejnižšího/:
· flek – „skvrna“, „rána“, „pudem“, „pcánek“, „prc“, „haním“, „pohana“, "pic kozu do vazu

http://www.pi­vosaurus.estran­ky.cz/clanky/ma­rias/podrobna-pravidla

anonym

Slysela,ale nepouzila.Je to asi narecim,neco jako zabij kozu jednou ranou-tak si to vysvetluji ja.