Alfista

Jak a proč se dělá demagnetizace hlavičky magnetofonu?

Mohu tuto proceduru udělat sám, nebo musím přístroj odnést do servisu?
Doplňuji:
Jak poznám, že je demagnetizace nut­ná?

Nejlepší odpověď
Hlada

Hlava magnetofonu se může za provozu zmagnetovat třeba nějakým přechodovým impulzem při vypínání nebo přepínání funkce. Zmagnetovaná hlava při přehrávání poškozuje záznam a při záznamu působí částečně jako stejnosměrná předmagnetizace, která zvyšuje šum. Na demagnetizaci se vyrábějí speciální nástroje. Je to v podstatě elektromagnet, který se připojí do sítě a pomalu se přiblíží a oddálí od hlavy. Střídavé magnetické pole hlavu odmagnetuje. Potřeba odmagnetování se nedá zjistit. Snad jen vyšší šum nebo ničení záznamu. Je to ale drobný zásah, nad kterým se nepřemýšlí, dělá se automaticky.

Další odpovědi
lexx

Mazací tlumivku vyrobíš si doma sám, úpravou jádra staré tlumivky z elektronkového rádia například nebo koupíš hotovou:
http://www.vin­tageaudio.cz/pro­dej/kotoucove-magnetofony/de­magnetizery/
některé magnetofony (Aiwa…) mají vlastní demagnetizér který se aktivuje samočinně a krátkodobě při každém zapnutí přístroje.