simonka

Jak a na základě čeho se dá dokázat, že studna na mém pozemku ze 2/3 je v našem vlastnictví?

Kamarádka dostala darem od babičky dům + pozemek (zahrádku) na které je ze 2/3 studna a z 1/3 na pouzemku studna na pozemku souseda. Před x lety tuto studnu nechala dělat její babička s dědečkem a přes tehdejší úřady MěNV měli povolení a i doklad o jejich vlastnictví. Nyní při převodu na kamarádku – jejich vnučku ovšem nikde studna nefiguruje a soused na kterém je studana z 1/3 jeho pozemku se nyní dožaduje a tvrdí, že studna je jeho. Dohadují se a vznikají mezi nimi konflikty, které nejsou zrovna příjené pro všechny, hlavně pro její děti. Prý každou chvíli je studna otevřená, on do ní něco naházel dle rozboru, který si nechala udělat. On se dožaduje práva užívání, protože je prý „jeho“, ale ničím to nemůže podložit. Pak chtěl studnu od ní odkoupit atd. no prostě tahanice a samé nervy pro mou kamarádku. Obrátila se o pomoc na nynější národní městský úřad, právničku, ale nikdo ji nedokáže pomoci, protože on je známá podnikatelská osoba, která má vliv, konekce a známosti na určitých místech. Prý jedině soud, ale na to ona nemá finanční prostředky. Jak na tuto situaci??

Nejlepší odpověď
baghira

Jako první krok bych si ji nechal opravdu přesně zaměřit – třeba se ukáže, že je celá na vašem pozemku a bude vymalováno.
A protože předpokládám, že všechny ostatní možnosti jste už vyčerpali, tak zbývá už opravdu už jen ten soud.
Další otázka je, proč mu (a vám) na ní tolik záleží. Pokud je dostatečně vydatná, že stačí pro oba, tak vidím docela široký prostor k dohodě, třeba zřízení věcného břemene v tom smyslu, že studna bude vaše ale on z ní bude moci čerpat atd.
A pokud máte i jiný zdroj vody, tak zvažte i tu možnost, že byste ji prodali, třeba i s pár metry pozemku – třeba by to za klid stálo.

Další odpovědi
Anizbor

Nedejte se!!!Musí být někde na stavebním odboru příslušného úřadu starý doklad,nebo svědci,nebo údaj zakreslení ve starých pozemkových mapách,podobné spory z dřívějška znám,také šlo o vodu.Teprve od roku 1998 máme vlastní vodu a dokonce z veřejného vodovodu.Přeji hodně sil a úspěchů.

arygnoc

vykopat studnu novou (na svém pozemku).
spornou studni zasypat.