bobánek

Jak a kdy vnizkly lázně Velké Losiny?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Termální lázně Velké Losiny patří mezi nejstarší a nejznámější moravské lázně s dlouholetou tradicí.
Poprvé je existence Velkých Losin písemně doložena z roku 1296.
První zmínka o termálních lázních pochází z roku 1562.
Sirovodíkové prameny o teplotě 22–28°C byly objeveny v roce 1576.
První vědecky podloženou zprávu o lázních Velké Losiny podává v knize „O vodách hojitelných neb teplicech moravských“ Tomáš Jordán z Klausenburku, vydané v roce 1580

V 17. stol. probíhaly na panství neblaze proslulé čarodějnicképro­cesy.
Častými hosty lázní byli olomoučtí kapucíni, když poskytovali na losinském zámku při inkvizičním řízení útěchu odsouzeným „čarodějnicím“.
Odsouzena a upálena byla tenkrát i lázeňská lazebnice....­..další zajímavosti v odkazu

Zdroj: http://www.lazne-losiny.cz/page/71119­.historie-termalni-lazne-velke-losiny/