Jak a kdo zapíná veřejné osvětlení?Někdy se rozsvítí a je ještě světlo a někdy je už tma a ještě nesvítí.

Nejlepší odpověď
tekumseh

Je spínáno automaticky. Bývá to řešeno buďto časovým spínačem, který sepne veřejné osvětlení vždy v určitý čas, což nasvědčuje tomu co popisujete nebo je spínáno fotobuňkou, reagující na intenzitu osvětlení okolního prostředí a při poklesu pod nastavenou mez je veřejné osvětlení sepnuto. Může být též kombinace obou možností, tj. veřejné osvětlení sepne jen v určitý čas a zároveň jen pokud je venku dostatečná tma/šero.

Další odpovědi
jmhad

tekumseh má pravdu s malým doplněním – onen spínač musí čas od času někdo nastavit, zpravidla ručně.A záleží na tom,zda to udělá a zda správně.No a někdy ve dne to svítí,protože někdo opravuje osvětlení.Třeba mění žárovky.

Mapel

Mimo zmiňovaných principů jsou už i inteligentní světla, kdy je vše svedeno do řídícího centra, které může volit různé kombinace. Běžně se nastaví automatická regulace, kdy jednotlivá světla mezi sebou bezdrátově komunikují a řídí svojí intenzitu dle aktuálního počasí. Je to projekt pro LED osvětlení, který v současnosti v zahraničí funguje 10 let bez poruch.