fcoop

Jak a kde vzniklo rčení:„To ti Véna písk“?

Co to vlastně znamená?
Poddotaz – proč zrovna Véna? Mělo by to třeba s Lojzou jiný význam?

Nejlepší odpověď
annas

Ad fcoop. Zajímavá otázka, ale je velmi nesnadné na ni odpovědět.

Kdy tento frazém vznikl, se nedá zjistit. Neví ani jazykovědci.

Něco jsem přece našla. Slova „Mí zlatí hoši, to vám Véna písk“ jsou uvedena ve skladbě Věřitelé od K. Svobody, Z. Borovce v muzikálu Monte Christo. Písk (zkrácený tvar slovesa pískl kvůli rýmování získ – písk – to vám „zahrál, zapískal“, vyslovil, sdělil již Véna. Ale který?

Domnívám se, že jde na odkaz k minulosti, její náznak – Václav,(Véna) – slavné české jméno – náš patron Václav – ovlivňují jeho slova a postoje chování věřitelů či dlužníků? Nadlehčený pohled na skutečnost? Poctivost?

Možná se mýlím…Ale je pravda, že frazém se totiž objevil již před vznikem muzíkálu.

Text skladby v odkazu

Zdroj: http://hudba.hra­diste.cz/index­.php?AKCE=DETA­IL&ID=b3b4b4b40000

da ny

Babi s dědou, taťka a další Plzeňáci, používali „To ti Véna písk!“, ve smyslu. „No to si piš!“, „To je, přece jasné/samozřejmé“, „Ano, je to tak!!“ atp.