marci1

Jak a čím zlikvidovat koutuli?

Příbuzná, která bydlí v přízemí panelového domu zjistila, že se jí v bytě vyskytl tenhle parazit. Prý tak 2 denně. Asi před měsícem měla v domě ucpaný odpad a ten jí vytékal do vany. Pravděpodobně to s tím souvisí. Prý se jí říká také „záchodová“ nebo „koupelnová“ muška. Majitelka bytu ucpala odtoky v koupelně. Informací o tomto parazitu je na netu dost, ale jak a čím je zlikvidovat? Nepřenáší nějaké nemoci? Trochu se o příbuznou bojím. ☹ Máte zkušenosti, nebo dobrou, fundovanou odpověď? Děkuji za případné odpovědi.

http://ziva.av­cr.cz/2014-1/nova-invaze-do-nasich-obci-a-mest-koutule-clogmia-albipunctata-a-problematika-myiaz.html

Našla jsem rady, jak se koutule skvrnité zbavit. Pro případ potřeby:
http://cs.wiki­how.com/Jak-se-zbavit-odpadn%C3%ADch-mu%C5%A1ek

Odpovědi
Kepler

No, nemoci přenáší. http://animal­health.bayer.cz/cs/pes/p­araziti/koutu­le/
Ale zlikvidovat je bude už problém. Snad v rámci domácnosti. Tam mi vždy pomohl nějaký insekticid typu Biolit. U mně žádný hmyz nemá šanci.

gecco

Přiznám se, že s tím jsem se ještě nesetkal…
Ale pro likvidaci bych zvolil

  1. specializovanou firmu (s ohledem na bezpečnost – pokud by šlo o bytový dům)
  2. masivnější dávku NaOH do odpadů – ten sežere všechno (akorát bacha na zacházení – sežere fakt všechno, i člověka)

😉
Ohledně nebezpečí mušky pro člověka

  1. možnost nákazy z odpadních vod (fekálií)
  2. prý i parazitují larvy (jen jsem se dočetl, fakt nevím)

_____________­___________________
No jo – takže vyčistit…
Ten NaOH to zvládne…
😉

beer

Zatím jsem se s tímto hmyzem nesetkal, v časopise Živa (autoři Hana Šuláková, František Gregor, Jan Ježek, Michal Tkoč) byl ale zveřejněn vcelku obsáhlý a zajímavý článek o koutulích, vyjímám nejdůležitější části pro odpověď:

‚Z literatury se dovídáme, že larvy koutule C. albipunctata mohou u člověka způsobit nosohltanové, střevní a urogenitální myiázy..‘
‚T. Kino a kol. (1987) uvádějí, že setřené šupinky křídel koutulí mohou u citlivých
jedinců po vdechnutí vyvolat bronchiální astma. Bez ohledu na výše jmenovaná
a znašeho pohledu okrajová zdravotní rizika největší nebezpečí pro člověka spočívá v možném přenosu bakteriálních infekcí koutulemi. Hlavním důvodem je silná vazba druhu na antropogenní prostředí ve střední Evropě..‘
Jak se bránit:
‚Obdobně jako u jiných druhů hmyzu lze přemnožení koutule C. albipunctata
zabránit pouze likvidací jednotlivých vývojových stadií. Proti dospělcům je možné použít insekticidy na bázi pyretroidů. Bojovat proti larvám, např. vodpadních vodách kanalizačního systému, je mechanicky obtížné.‘
‚V oblastech mírného pásu můžeme využít skutečnosti, že C. albipunctata je
invazní druh, který zde nenalézá zcela optimální životní podmínky. Jeho hromadný výskyt zpravidla umožňuje přítomnost trvalých kaluží saprobní vody v budovách‘
Což znamená, že jakoukoliv stojatou vodu včetně odpadní ve sklepích obytných budov je nutné likvidovat (opravit závadu).

Zdroj: http://ziva.av­cr.cz/files/zi­va/pdf/nova-invaze-do-nasich-obci-a-mest-koutule-clogmia.pdf

beer

Nemoci, uváděné uživatelem Kepler se týkají pouze druhů nežijících v ČR – viz článek ve zdroji mého příspěvku.

marci1

Díky za uklidnění. 🙂 Příbuzná má 83 let a případné zdravotní problémy by mohly být dost závažné. Ptala jsem se, jak to vypadá a řekla mi, že po doporučené likvidaci se objevila jen jedna, takže doufáme, že to bude už v pohodě.
Odpad v domě byl ucpaný, vytékal ve sklepě a jí z výlevky vany. Asi to bylo tím. Odpad ucpala nájemkyně v druhém patře, která do WC
nasypala podestýlku pro kočky, jichž má v bytě více, (říkali to chlapi, kteří likvidovali havárii ve sklepě). Měli velké problémy odpad „profouknout“. Navštívila jsem ji a upozornila (v klidu), aby podestýlku do WC nevysypávala. Mám pocit, že někteří lidé si nedokáží představit následky svého jednání. Byla vystrašená a tvrdila, že to neudělala. Bylo na ni vidět, že lže, bohužel. ☹ Můžeme jen doufat, že to do WC již nebude sypat.

beer

Přesně to je ono. Předpokládám, že to tam muselo vypadat podobně jak na těch snímcích z Brna, kde jich byly mraky.
P.S.: já si kvůli této potvoře koupil dobrou makro předsádku abych ji zdokumentoval a už třetím rokem na ni ne a ne narazit.. 🙂

marci1

Ve sklepě právě nebylo nic. Musím to tam jít zkontrolovat. Vezmu si foťák, ale doufám, že ho nebudu potřebovat. 🙂