jaza

Jak a čím zlepšit paměť po mozkové příhodě?

Koncem minulého roku jsem měla náhlou mozkovou příhodu. Celkem jsem dopadla dobře, po propuštění z nemocnice jsem dostala léky Anopyrin, Prestarium forte a Torvazin. Stav paměti, mírné závratě a ostrost vidění se mi však zhoršuje. Neví někdo o nějakém, třeba léku nebo doplňku stravy, který by mi zhoršování stavu zastavil nebo zpomalil? Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Sůwa

Doplňky stravy sice existují – třeba výtažky z gingo biloba, přírodní lecitin (Lecitamin, Megalecitin),ale bez tréninku se neobejdeš. Je jich řada i na netu:
http://www.bra­injogging.cz/hry
Některé kluby důchodců pořádají i kurzy pro zlepšení paměti a výsledky jsou vynikající.
Samotné luštění křížovek moc nepomůže, protože se výrazy často opakují, tak pak už se jen vyplňuje, ale jsou i složitější luštěnky 🙂

Další odpovědi
mosoj

Gigo bilobu netřeba brát. Spolehlivě ji nahradí anopyrin, je to látka se stejnými účinky.
Jedině co lze brát je lecitin. V něm obsažený cholin má vliv na paměťové funkce.
Jinak paměť procvičovat.

Z léků co máte od lékaře jsou všechny preventivní, aby se příhoda neopakovala.

  1. Prestarium forte – lék snižující krevní tlak
  2. Torvazin, snižuje cholesterol čím zpomaluje ucpávání ( kornatění)tepen.
  3. Anopyrin, ředí krev. Napomáhá tedy prokrvování mozku tak jako Gingo Biloba.

Pokud ji ale budete brát nic s tím nezkazíte, jedině zlepšíte.

Na zlepšení ostrosti vidění brát přípravky s extraktem z borůvek nejlépe doplněný luteinem. Na př. Pro-Visio ( přípravků je celá řada). Na ty oči bych ještě doporučoval beta karoten. Tělo si z něj vyrobí vitamín A podle potřeby a nehrozí předávkování.

www

Hledat nic nebudu, podle mne ti totiž nejlépe poradí jen erudovaný lékař !

anonym

Doporučuji se o příznacích zmínit ošetřujícímu lékaři. Může zde jít třeba o nesprávně zvolený lék, který může vyvolávat Vaše problémy. Nebo může jít o stav, kdy jako rekonvalescent ještě trpíte doznívajícími potížemi. Po mozkové příhodě bych byla opatrná i na používání potravinových doplňků, protože i jejich nevhodné používání by Vám mohlo přitížit. Taktéž zátěž formou her na počítači by bylo vhodnější nejdříve konzultovat s lékařem. Chcete se přece uzdravit, tak hledejte nejdříve odbornou pomoc a když ta selže, tak teprve potom hledejte jiné možnosti.

ReHu

Myslím, že Gimko z přírodních zdrojů má trochu jiné účinky než anopyrin.
Navíc anopyrin (Aspirin) by se neměl užívat např. s Ibalginem, pokud bude třeba nějaká bolest.

Užívám již dlouho přírodní doplněk. A myslím tím opravdu přírodní.

GINKO BILOBA + SIBIŘSKÝ ŽEN ŠEN
Účinky zvyšují mentální odolnost. Napomáhají průtočnosti krve, významně podporují vitalitu a mají výrazné adaptogenní účinky.
Sibiřský ženšen s Ginkgo bilobou, ženšen se používá na posílení paměti, koncentrace a poznávacích schopností.
Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) napomáhá podporovat pružnost krevních cév a zvyšuje přítok krve do mozku a končetin.

Sibiřský žen šen
používá se výhradně sibiřský žen šen, přestože je tak náročné jeho získávání.
Z 8 známých druhů žen šenu je používáno 5 druhů. Nejpoužívanějším je korejský. Důvodem je snazší dostupnost a tím i nižší cena. Obsažené látky mají ale nižší účinnost.
NUTRILITE je jediná firma, která požívá sibiřský žen šen.
Je také důležité se zmínit o tom, že se používá standardizovaný extrakt ze sušených listů Ginko biloby

Ginko biloba
Ginko biloba (Jinan dvoulaločný) je velice důležitý pro náš mozek. Zlepšuje prokrvení periferních částí těla, jejich zásobení kyslíkem a dalšími živinami(glukózou). Významnou úlohu hraje také u diabetiků a jejich oční sítnice. Je nejznámější jako pomocník při potlačování syndromu „ studených rukou a nohou“.

Patří mezi neurotransmitery = zlepšuje schopnost soustředění a učení.
Má obdobný efekt jako kofein, ovšem bez nepříznivých efektů.
Má také výrazné antioxidační účinky.

Klanopraška čínská
Používá se extrakt a je důležitá při podpoře mozkové činnosti, zvyšuje vytrvalost a působí proti únavě a stresu. Má také příznivý vliv na posílení imunity. Vhodná při diabetes – snižuje hladinu cukru v krvi. Chrání játra, zlepšuje činnost žaludku a střev. Vhodná pro sportovce.

Dobré je kombinovat s kvalitním přírodním multivitaminem, Omega 3, Lecitin-E, vit.C

Lecitin s vit E pro lepší vstřebávání je také vhodný.

Využije se tak i synergického efektu.

Trénování mozku, křížovky, osmisměrky apod a čerstvý vzduch rekonvalescenci také podpoří.

jendahun

Kalikor,nebo Piracetam 800mg.