9 řemesel

Jádro pudla trefit – co to vlastně znamená?

Co to vlastně znamená? Nemyslím odpověď typu :objevil podstatu věci, našel „kořen“ problému atd. , jde mi o samotný výraz .

Nejlepší odpověď
vagra

Johann Wolfgang Goethe ve svém stěžejním díle „Faust“ – dvoudílné filosofické básni – píše o učeném doktorovi Faustovi. Ten byl nejen hledačem kamene mudrců a elixíru života, ale studoval vědy i magie a stále toužil poznat víc. Byl odhodlán upsat se i ďáblu, aby došel cíle. Jednou se venku k němu přidal černý pudl, lísal se a nedal se odehnat. U Fausta se usadil ve studovně za kamna a postupně se zvětšoval a proměňoval do lidské podoby. Byl to pověstný Mefistofeles – ďábel, doktorovi který sliboval poznat taje i rozkoše světa.

V okamžiku, kdy se pudl změnil v ďábla, Faust překvapeně i pobaveně zvolal : „Tak tohle bylo to jádro pudla!?“

V originále (německy) věta zní: „Das also war des Pudels Kern.“

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/J%C3%A1dr­o_pudla_%28r%C4%­8Den%C3%AD%29

Další odpovědi
annas

Úsloví „Jádro pudla“ pochází z Fausta od J. W. Goetheho. Jednou se venku k Faustovi přidal černý pudl, lísal se a nedal se odehnat. U Fausta se usadil ve studovně za kamna a postupně se zvětšoval a proměňoval do lidské podoby. Byl to pověstný Mefistofeles – ďábel, který doktorovi sliboval poznat taje i rozkoše světa. V okamžiku, kdy se pudl změnil v ďábla, Faust překvapeně i pobaveně zvolal: „Tak tohle bylo to jádro pudla!?“

Podle Wikipedie a článku O psích rčeních.

Vagro, byl jste trochu rychlejší.

kupkina

Podle epizody z Goethova Fausta, kdy se z černého pudla vyklube Mefistofeles.