iwrana

Jack russel terier

Prosím o vaše zkušenosti s tímto pejskem.Kolegyně a její přítel si ho chtějí pořídit do bytu.Oba chodí do práce.Jak dobře je cvičitelný,jak dlouho vám trvalo,než jste ho naučili čistotě,co přivolání třeba v přírodě,nebo když uvidí jiného pejska?
Doplňuji:
Bohemico,díky moc!I vám ostatním.Tak štěnátko si už dovezli.Jen mám obavy,jestli jim nepřeroste přes hlavu,když je to teriér.Koleginka je totiž moooc hodná a má mírnou povahu.Jejího přítele neznám.Ale určitě se budou štěnátku hodně věnovat.Odpovědi ji dám přečíst.

Nejlepší odpověď
anonym

JRT chovám několik let a protože se pohybuji mezi koňáky,toto plemeno sleduji a znám již téměř dvacet let.Mám zkušenosti s plemeny dogovitými-obřími,ale vždy mezi mou smečku patřili i jedinci nějakého malého plemene.Buď to byli buldočci nebo králičí jezevčíci,ale jRT je unikát.Ať co do vzhledu,tak do povahy.V každém plemeni jsou i v rámci standardu rozdíly v povaze a exteriéru,ale u JRT je to obzvlášť patrné.Nesouhlasím s názorem laické veřejnost,že se jedná o hyperaktivní,těž­ko vychovatelné psy.Naopak souhlasím s názorem,že JRT se naučí žít život svého pána a přizpůsobí se mu.Moji psi jsou doma hodní,nikdy nic nezničili,na rozdíl od jiných štěňat a když není čas na větší venčení,spokojí se jen s nouzovkou na vykonání potřeby i dva dny po sobě.Doma leží na křesle,sledují TV a jsou v pohodě.Každý pes prospí a proodpočívá 2/3 dne a JRT není vyjímka.Tito psi jsou velmi přizpůsobiví,vždy dobře naladění,inte­ligentní,ale jsou to teriéři takže mají sklon k samostatnému jednání i dominanci a je třeba je včas socializovat s jinými psy,např.na cvičišti,protože JRT,tak jako většina teriérů a vůbec malých psů,mají dojem,že nad ně není.Správně vychovaný JRT s typickou povahou je ideální rodinný pes pro rozličné lidské aktivity.Netrpí zdravotními problémy,nejsou nikterak choulostiví a nejsou žádní třasořitky na rozdíl od mnoha jiných módních „bytových“ plemen.Jsou téměř bezúdržboví,občas línají,ale mají ideální velikost,srst,tem­perament a povahové vlastnosti i pro začátečníky,kteří se jím nenechají převálcovat a vychovají ho.Při jejich inteligenci je možné všechno.Platí u nich dvojnásob co u jiných psů,že laskavé slovo,důslednost a dostatek činnosti a pevné místo v lidské společnosti z něj udělá vynikajícího společníka a člena rodiny.Ne nadarmo je to jedno z nejoblíbenějších plemen na celém světě a jejich obliba i přez různé pomluvy stále stoupá.Někdy se jeďte podívat na jezdecké závody a uvidíte.Různé kamiony a auta s koňskými vleky přijedou,při vyvádění koní z každého povozu vyběhne 1–2 i víc JRT,všichni dohromady utvoří pro ten den smečku,která se samostatně pohybuje po závodišti a okolí,hlavně kolem stánku s občerstvením :D,bez nějakých rvaček atd. a když je je akce u konce,každý majitel pískne nějaký svůj signál,psi se rozeběhnou každý do svého vozidla a jede se domů.A věřte,že po každé stáji se pohybuje nějaký JRT nebo několik,úplně bez problémů,slušně se chovající a bezproblémový a že by měli lidé od koní nějaký čas navíc na složitý výcvik psa,na to zapomeňte.Pro tyto lidi jsou prioritou koně,ale právě pro svou nenáročnou a přitom okouzlující a přizpůsobivou povahu je toto plemeno u nich tak oblíbené.A z tohoto prostředí nastoupil svou vítěznou cestu do světa.Původní účel vyšlechtění toho to plemene je dávno v pozadí.Ptala jste se na zkušenosti,tak jsem Vám,ty svoje napsala.Samozřejmě tak jako u jiných momentálně populárních plemen i u JRT se pustilo do komerčního množení hodně „takychovatelů“,tak­že je třeba uvážlivě vybrat od koho si štěňátko pořídit.Pokud se pro JRT Vaše kolegyně rozhodne,mohla bych jí možná aktuálně poradit. :D

Další odpovědi
ReHu

Cituji, ale ve všem souhlasím.
Jsou to živí psi, jako všichni teriéři a potřebují pohyb. Jinak to je trápení. A tím nemyslím páníčky.

Pes je vhodný do města, vzhledem ke své velikosti a nárokům. Ale nejde snadno vycvičit. Při větší píli toho však jde dosáhnout.
Potřebuje pohyb, proto je nutné s ním několikrát denně chodit na procházku. V případě nedostatečného vytížení psíka je zde riziko, že se bude nudit. To projevuje poměrně svérázně. Ničením bytu, kňouráním a rozčilováním se.
Je to docela svéhlavý pes.
Proto bychom měli dbát na dostatečný pohyb psa, nejvhodnější jsou dlouhé procházky, agility, aportování, které ma v krvi, pobíhání s ostatnímy psy atd. Vyhneme se tak nepříjemnostem v podobě rozkousaných bot, vyhrabané díře v posteli atd.
Pokud si pořizujeme psíka, který nám bude ležet doma pod křeslem, měli bychom na JRT zapomenout.
Pokud si však chceme pořídit veselého, pohyblivého, charakterního psa, se kterým budeme trávit hodiny venku v dešti, ve sněhu a v tropických vedrech a se kterým budeme provozovat agility, budeme mu do noci házet venku balonky a ráno v pět hodin se budeme radovat z toho, jakou má psík zase veselou náladu, je pro nás tento pes vhodným kamarádem, který nám bude dělat obrovskou radost každým dnem našeho soužití s ním.
Při cvičení bychom se měli vyvarovat tělesných trestů, pejsek si vše zapamatuje a může se stát nervozním a agresivním. JRT nejsou vhodní pro chovatele bez zkušeností a k jejich zvládnutí je třeba dostatek trpělivosti a pevná ruka, odměnou vám bude perfektní a veselý pes.

Pěťák 007

Vše závisí na jejich trpělivosti, povaze (občas se musí seřvat atd.) a tomu, jak dobře ho dokáží vycvičit, dobrý výcvik zabere mnoho času…