no107064

Ïnvaze do ČSR proč, jsme byly tak důležití?

Přečetl jsem si toho hodně, ale nedává mí to smysl … Českoslovenku byl první stát „napadený“ v 2. s.v. prvně jen sudety a pak nás zabrali celé … (protože nás francie a anglie radši obětovali) … při okupaci sssr nás obsadili všichni okolo … SSSR, poláci, bulhaři, maďaři … skoro všnichni … to jsme jako po druhý světový byly jedinej stát, kterej nebyl nikomu podřízen, že nás obsadili ze všech stran? Mimochodem před druhou světovou válku ŘOP vystavělo bunkry i směrem na polsko … to ani před 2sv jsme neměli žádné spojence?
Doplňuji:
doplňuji reakci k odpovědím, já vím, že jsme nebyly napadeni, proto jsem to dal do uvozovek …

Nejlepší odpověď
Vseznalek88

Ono bylo všechno trochu jinak.
Ve druhé světové válce bylo prvním napadeným státem Polsko. ČSR nebylo napadeno – Hitler přesvědčil Francii a Anglii, že Němci žijící v sudetech jsou perzekuováni a jimi obývaná území historicky náleží Německu. Angličané i Francouzi doufali, že když hodí Hitlerovi kost v podobě Sudet, budou od něj mít pokoj. Do jisté míry je to stejná situace, jako loni na Ukrajině – Krymu.
No a bez sudet jsme už byli snadná kořist, tak proč by se o ni Hitler nepokusil? Dostali jsme ultimátum a bez boje souhlasili se zřízením protektorátu, takže nám ani nikdo na pomoc nemohl jít, nebo´t jsme o žádnou pomoc oficiálně nežádali – nikdo nás nenapadl.

Co se týče okupace v roce 1968… Sovětský svaz by samozřejmě zvládl celou okupoaci jako nic sám. Ostatní vojska varšavské smlouvy tu byla jako jakási „stafáž“ prostě aby to vypadalo, že jsou všichni jednotní a přijeli nám sem jako jeden muž pomoci zabránit kontrarevoluci.. Jinak zas tak důležití jsme nebyli – to v Maďarsku o 12 let dříve to byl úplně jiný „tanec“…

No a co se týče lehkého opevnění " řopíků" u hranic s polskem – tam opevnění nebylo. Opevněny byly hranice s německem, Rakouskem, a Maďartskem. Z dnešního pohledu to sice vypadá, že je opevněna i značná část „polské“ hranice. je třeba si ale uvědomit, že polsko po 2. světové válce získalo velká území na úkor Německa ( a o ještě větší území na úkor SSSR přišlo).

Takže asi tak

Další odpovědi
fcoop

Důležití…?
Ber to jako rodinnou výchovu.
Když v početné rodině jedno dítě zlobí velikého taťku,dostane na prdel.To proto,že příklady by mohly táhnout.
Děti by si řekly:„Když to prošlo Pepíčkovi,zkusme to také“. A aby tatínek nevypadal před partajemi v baráku jako tyran,nařídil ostatním sourozencům,aby si v rámci výchovy
praštily do Pepka také.
To byla ta „internacionální pomoc“.
Nic složitého.

Drap

Před druhou válkou nás zradili v Mnichově spojenci. /Anglie, Francie/ nebyli jsme napadeni, ale obsazeni a stali jsme se protektorátem. V roce 1968 nás obsadili jednotky Varšavské smlouvy. Takže to byli také všechno spojenci.

lexx

Mnichov znám jenom z učebnic dějepisu ale srpen a invazi spojeneckých vojsk 1968 pamatuji velmi dobře…byl to násilný akt agrese ale chápejte že odtržení byť malého státečku ČSSR od východního bloku by narušilo politickou stabilitu v Evropě a vyvážení sil obou velmocí, copak se může zadlužený bankrotující stát Kalifornie jenom tak odtrhnout od USA ? Vpadne tam armáda a zpacifikuje je do 12h než řeknete švec. No zatím k tomu nedošlo, ale…

da ny

http://www.de­jepis.com/uceb­nice/uvod-do-povalecneho-obdobi/

http://www.de­jepis.com/uceb­nice/vychodni-blok-v-letech-1946-1956/
Doplňuji:
Omlouvám se za špatný klik

Nebyli jsme nijak zvlášť důležití ;) Většinou rozhodovali jiní o nás, bez nás.

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/sve­t/80016-o-povalecnem-usporadani-evropy-rozhodla-konference-v-jalte/
http://www.de­jepis.com/uceb­nice/ceskoslo­vensko-v-letech-1946-1948-posledni-leta-demokracie/
Platí heslo: „Poturčenec horší Turka“(kdysi též rektální alpinismus). Dále platí, že jsme byli vždy papežštější než papež, to je „naše národní vlastnost“.
Děláme více, než je/bylo požadováno......;)

znacka

Ahoj … vím že to pro rusy nebylo to nej, ale ještě to tu nezaznělo … u nás se těžil uran a proto jsme byli pro ruské jaderné elektrárny důležitým dodavatelem :D … kdo by nechtěl dovážet zadarmo :p