McKris

Invalidni duchod,kdo ma na nej narok? A pri jakych nemocech ci problemech vam ho priklepnou?

Nejlepší odpověď
johana 56

Invalidní důchod navrhuje lékař při posouzení nepřiznivého zdravotního stavu.Dle daných kritérií potom rozhodne posudková komise ČSSZ

http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/dav­ky/invalidni-duchody.htm

Další odpovědi
Báája

Ahoj, tak možná bych mohla odpovědět z vlastní zkušenosti.
Na cestě do práce na přechodu pro chodce mne srazil řidič pod vlivem alkoholu.
Rok jsem marodila, poté mi posudkový lékař zhodnotil můj stav, dle lékařských zpráv mi přiřkl plný ID.
Takže na něj mají právo všichni občané, kteří pracovali alespoň dva roky.
Nejde ani o to při kterých nemocech, ale záleží o kolik je snížená pracovní schopnost. Tu určuje posudkový lékař na základě vašich lékařských zpráv. Vše je v rukou pos. lékaře, ale je možné se i odvolat.
Přiřknutí ID není trvalá záležitost, vyhodnocuje se i jednou ročně.
Soc. správa nemá peníze, takže je to velmi přísné.

anonym

Pokud marodíš déle než 1/2 roku můžeš zažádat na příslušné správě soc. zabezpečení o invalidní důchod. Pak už záleží jen na nich. Dále je nutné mít odpracováno min. 25 let a samozřejmě po tu dobu platit soc. pojištění nebo byl v evidenci ÚP apod, kdy platil stát, aby bylo možné z čeho vypočítat důchod.

johana 56

ad Báája
souhlasím pouze částečně v tom,že ID není trvalá záležitost a pravidla jsou přísná..V roz­hodnutí o přiznání je vždy uvedeno datum platnosti, po kterém následuje pozvánka ohledně zjištění aktuálního zdravotního stavu.Proto raději odkaz,v němž je uveden bodovací systém snížení pracovní schopnosti.Může se stát,že jeden bod chybí a nárok nemáte.Lidské zdraví se prostě mění v body.
Osobně bych mohla uvést příklad velice podobný Vašemu,kdy bylo přednostně navrženo opětovné prodloužení DPN přesto,že odpracovaná doba byla 40 let.