cvak

Interní hard disk a jeho možnosti

Dobrý den chtěl bych se zeptat.Měl jsem interní hard disk v notebooku vyndal jsem ho a dal do externí boxu.Problém je že bych ho chtěl zase používat v notebooku ale zároven jako externí hard disk ale nevím jestli je to vůbec možné.Starosti mi dělá to že když jsem hard disk vyndal z notebooku musel jsem ho naformátovat na FAT32 z původního NTFS a nejsem si jist jestli mi notebook FAT32 vezme proto by mě zajímalo je nějáký zbůsob jak bych mohl hard disk rozdělit na dva aby měl každý jiný formát kdyby ne jeto i jiná možnost?

Nejlepší odpověď
Bedy

Formátovat na FAT32 jste ho vůbec nemusel, maximálně z důvodu, že jste jej chtěl použít v nějakém DVD přehrávači či set-top-boxu apod. který Microsoftí NTFS neumí.
Roozdělit disk na 2 oddíly není nic těžkého, umí to i Windows v základu – stačí ten disk připojit k nějakému počítači, kde je Windows, skočit do Start-Ovládací panely-Nástroje pro správu-Správa počítače-Správce disku a tam si s tím pohrát.
Pokud na tom disku chcete mít nainstalovaný operační systém, tak nedoporučuju jej používat jako externí, protože připojíte-li to někam do infikovaného počítače, tak si s tím pak můžete infikovat ten nainstalovaný systém.

Co se týká souborového systému, tak Windows Vista a novější vyžadují být nainstalované na NTFSku, Windows XP či starší nemají problém být na FAT32. Pro datovou část externího disku doporučím souborový systém exFAT – je to nový souborový systém, který disponuje výhodami obou souborových systémů (FAT32, NTFS).

Další odpovědi
anonym

  1. je možné disk rozdělit na dvě partition, každá může mít jiný formát, dokonce na každé může být nainstalován jiný OS
  2. notes velmi pravděpodobně ´zkousne´ i FAT32, i na boot partition (koneckonců – zkus to 😉 )