Informatika-servery

Dobrý den, potřebuji poradit, jaký je rozdíl mezi 1 CPU servery, 2 CPU servery a 4 a více CPU servery.
(kdyby někdo věděl i třeba jak fungují, jaké jsou výhody a nevýhody, bylo by to dokonalé…)

Odpovědi
Dr. CRYO

Abych problematiku zjednodušil, nejvíce se více procesorovým systémům přibližují 2 a více jádrové procesory pro PC.
Rozdíl je v tom, že pro více procesorů musí být přizpůsobená základní deska (více patic) případně podporovat clustering (zapojení více základních desek do jednoho systému – softwarově či hardwarově).
Výkon stoupá takřka lineárně se zvyšujícím se počtem procesorů – pozor na podporu operačního systému. Lineárně bohužel též stoupá spotřeba, hluk a vyzářené teplo.