Bob a Bobek

Indukční vařič

Ahoj, rád bych našel odpověď na tuhle otázku: Mám indukční vařič. Dle prodejců a výrobců nejúspornější elektrický vařič v porovnání třeba se sklokeramikou atp. Moje nemilé zjištění ale bylo když jsem jej zapojil přes počítadlo spotřeby. V provozu ukazoval opravdu přívětivá čísla, ale ve vypnutém si „papá“ 36 watů …a to je jen jedna plotýnka…uvažoval jsem o indukčním sporáku ale předpoklad že mi bude žrát nonstop jen tak přibližně 100 watů pro nic za nic už mne docela vytáčí…zkoušel jste to někdo změřit taky??? A co v tom tak zbytečně žere????!!!

Nejlepší odpověď
mosoj

Špatná úvaha. Nikdy jsi neslyšel o tzv, standby režimu? To je dań za moderní techniku. Příkon ve standby režimu 36 vatů je ale moc. V současné době je přijatelných tak 1 – 5 W u kvalitně konstruovaných spotřebičů je to i méně než 1W. Jinak ta spotřeba se neváže na plotýnku ale na celý spotřebič. Takže jestli má vařič dvě nebo tři plotýnky je to jedno ten příkon ve standby režimu bude pořát 36 W.

Spotřeba ve standby režimu je zapříčiněna tím, že spotřebič nemá žádný mechanický vypínač ale je zapínán polovodičovými prvky, které jsou řízené elektronikou a ta má i v tom vypnutém stavu nějakou spotřebu". Dešní elektronika a součástky ale dovolují konstruovat takovouto elektroniku s příkonem pod 1 W. Takovýto spotřebič by v dnešní době neměl být vůbec v prodeji. Myslím, že je na to i nějaký zákon nebo vyhláška.
Je to i jeden z parametrů který je třeba u takovýchto spotřebičů při koupi sledovat.
Ono je takto zapínáno a vypínáno dnes kde co a v domácnosti se to potom nasčítá.

Další odpovědi
Sůwa

Jestli má nějakou spotřebu i při vypnutí, tak vypínat předsazeným vypínačem. Mám to tak u většiny spotřebičů. Pokud je to sporák třífázový, tak má svůj hlavní vypínač, nebo i jistič.

gepik

Ta spotřeba je i na stand-by režim velmi vysoká. Otazka je správnost metody vašeho měření. Ale pokud měříte správně, pak to dělá odhadem asi 2000 Kč ročně. To se vyplatí ty peníze radši investovat do lelšího vařiče. Nebo tenhle reklamovat. V dnešní době vytahovat zástrčky za zásuvek, či osazovat šňůrové vypinače u nových spotřebičů je zastaralé a neprofesionální.

fg

b

Mapel

Otázka je správnost zapojení a případně i výrobce jak řeší vlastní přívod.