arygnoc

ˇím je spôsobená neschopnosť štátneho aparátu znížiť nezamestnanosť?

V ČR je najnižšia nminimálna mzda v EÚ (na Slovensku je vyššia cca o 20 euro a bude sa zvyšovať o cca 50 euro).
Malo by to byť lákadlo pre zahraničných investorov (výrobná sféra, veď to je najlacnejšia pracovná sila).
Namiesto toho zahraničné firmy odchádzajú.
Prečo je tomu tak? To máme skutočne v ČR tak neschopných ekonómov (na úrovni legislatívy)?

Len tak mimochodom:
minimálna mzda sa v ČR naposled zvyšovala v roku 2006 o 45 kč! (z 7 955 na 8 000 kč).
Pritom vtedajších 100 korún (2006) malo kúpnu silu dnešných 117,92 kč (2012) – priemerná medziročná inflácie bola 2,79%.
To je vcelku sila, nie? Za 6 rokov koruna stratila 20% svojej hodnoty.
Doplňuji:
ja tu svoju úvahu trochu doplním:
minimálna mzda je ukazovateľ, z ktorého sa odvíja i životné minimum. Životné minimum je suma, ktorú človek musí mať, aby vôbec prežil (pre kontrolu sa vytvára tzv. spotrebiteľský kôš, v ktorom sú zahrnuté najmä základné potraviny). A tu sme práve doma – i bez zvyšovania minimálnej mzdy (teda i životného minima! sa potraviny zdražujú, doplácajú na to najmä najslabšie príjmové vrstvy. Politika zamestnávateľov v niektorých odvetviach (napr. maloobchod, automotive, nekvalifikované pracovné sily v skladoch, rôzni operátori, ako sú montážnici na montážnych linkách, ďalej skladoví robotníci atď) je, že zamestnanci pracujú za minimálnu mzdu, a aby si „zarobili“, pracujú mesačne 250 a viac hodín, pričom peniaze za „nadčasy“, prípadne prémie a príplatky dostávajú „bokom“ alebo cez agentúry. A zamestnanci sa nemôžu proti tomu brániť, pretože inak by tie peniaze nedostali vôbec (keby ich chceli oficiálne cez pásku).
Takže niečo nie je v poriadku. Týmto spôsobom totiž zamestnávatelia šetria na odvodoch, i keď sa im neznižuje cena za vykonanú prácu (aspoň oficiálne, lebo musia tvoriť čiernu ekonomiku, aby peniaze „bokom“ mohli vyplatiť), tak usporia peniaze, ktoré štátu neodvedú.
Keď si uvedomíme, že najmenej 40% obyvateľstva pracuje v priemysle a službách, kde tieto praktiky fungujú, jedná sa o obrovské peniaze.
Preto je obava z roztočenia inflačnej špirály (tá malá je stále, ak pokladáme infláciu do 3% ročne za malú) jalová – veď štát by mal zisky, ak by sa čierna ekonomika stratila, tak by nepotreboval korunu devalvovať (mohol by efektívnejšie ovplyvňovať trh, ako je tomu napr. v Maďarsku na trhu s energiami), vzrástlo by „celkové bohatstvo“ obyvateľstva (i dôchodcov, maródov, žien na materskej atď.).
Pripadá mi, že súčasné ekonomické trendy sú nastavené tak, ako sú, schválne.
Len by ma zaujímalo, čo robí daňový úrad (ministerstvo financií), že tieto obrovské peniaze sa v čiernej ekonomike točia akosi bez povšimnutia (všetci vieme, že za minimálnu mzdu sa neoplatí pracovať a že sa ani za ňu ani nepracuje, i keď to na papieri tak stojí).
Ako je to možné?

Viac prípadne v diskusii.

Nejlepší odpověď
www

Především neznalostí, pohodlností a korupcí.
Doplňuji:
Tvoje starosti na mou hlavu.
To bych si, sorry, fakt přál 😉

Další odpovědi
autacek

Zvýšení minimální mzdy je jen otázka dalšího zdražení lidské práce, s rizikem ještě menšího výnosu do státní kasy a příslušných pojistných fondů.

(chytrý zaměstnavatel tě zaměstná na nižší úvazek a ty uděláš stejné množství práce)

A můžu tě ubezpečit, že když dnes někdo něco umí a dělá, nebojí se práce, rozhodně na minimální mzdě není.

Bohužel určitá část populace ale ještě nepochopila, že do práce se nechodí jenom z nutnosti pro peníze, máš-li na víc, nic ti nebrání najít si lépe placenou práci.

Druhá rovina je roztočení inflační spirály, ono je hrozně hezké dostat přídáno, ale že se zdraží cena práce, protože přece ti i ti kvalifikovanější teď nebudou dělat za minimálku, což se následně projeví ve výsledné ceně produktu, na kterém ty lidi pracují, protože bude jednoduše dražší – aby na jejich mzdu a odvody zaměstnavatel vydělal, na to již lidi zapomínají.

Konečný efekt, pokud bude vše dražší, odskáčou to zase jen důchodci a lidé s nejnižšími příjmy.
Doplňuji:
Jednou z příčin na kterou tu naříkáte je to, že zaměstnanec stojí zaměstnavatele cca dalších 100% na odvodech, tedy zjednodušeně, jako cena za dva živnostníky. O dalších závazcích, nutnosti práci zaměstnanci shánět a organizovat, platit dovolenou, nemocenskou, svátky, apod. ani nemluvit). Takový luxus si může dovolit běžně málokdo, ovšem určitě se tu najde opět místo pro přísloví – když nemůžu mít já kozu, nechť sousedovi chcípne.

jirkajirka

Doplňuji:
Jednou z příčin na kterou tu naříkáte je to, že zaměstnanec stojí zaměstnavatele cca dalších 100% na odvodech, tedy zjednodušeně, jako cena za dva živnostníky. O dalších závazcích, nutnosti práci zaměstnanci shánět a organizovat, platit dovolenou, nemocenskou, svátky, apod. ani nemluvit). Takový luxus si může dovolit běžně málokdo, ovšem určitě se tu najde opět místo pro přísloví – když nemůžu mít já kozu, nechť sousedovi chcípne.

To to jsou běžné povinosti podnikatele,za které jste lépe placen než dělník.Když jste do podnikání šel tak to jste nevěděl,že si budete muset práci shánět? Za zaměstnance platit odvody?

anonym

pro autacek
Je vidět, že jsi ještě mladý a zblblý našimi modrými ptáky.Jsem vyučený frézař, umím na soustruhu, mám rekvalifikaci na jeřáb a na vysokozdvižné vozíky a práce se nebojím (děti odrostlé a mohu dělat na jakoukoliv směnu bez omezení).
Jenže čeští podnikatelé o mě nemají zájem, pro ně jsem starý (60 let) a zahraniční potřebují jen cvičené opice, které šroubují šroubky, popřípadě něco někde svaří a tady je maximální mzda 10–11tisíc čistého.
Takže v této republice TO NENÍ O TOM CO UMÍŠ, ale za kolik jsi ochoten dělat.Pokud jsem někde žádal o vyšší mzdu, okamžitě propuštění (pracovní smlouva na dva měsíce popř. napůl roku a když máš nějaké připomínky, už se neobnoví).
Když jsem se ucházel o zaměstnání u minulého zaměstnavatele (nyní jsem nezaměstnaný) v dotazníku bylo jakou si představuju mzdu.Ten, který byl přede mnou napsal 17 tisíc (vím to, protože se v kanceláři o tom pracovnice domlouvali, ta jedna řekla, ANI HO NEDÁVEJ DO POŘADÍ), já jsem napsal 10 tisíc a byl jsem přijmutý.
Ono mladým se to pěkně říká,protože tu práci vždycky někde seženou, ale nás starý UŽ NIKDE NECHTĚJÍ.
A pokud píšeš, že by se zdražila lidská práce, tak jaktože v jiných státech to funguje?Tam to nikomu nevadí?
Ono kdyby podnikatel nechtěl ty miliony hned, ale dejme tomu mu stačila polovička a ostatní rozdělil mezi dělníky (vždyť to nemusí být ve výplatě, vím, že tím by se prodražil výrobek, ale dát to jako odměnu 13tý či 14 tý plat, ale ze svého zisku.Zkrátka neměl by ten milion letos, ale za 3,4,5 let.
Ukaž mě v západních státech, kde byl milionář za jednu generaci.Tam děd zakládal firmu v garáži, syn to rozšířil na fabriku a teprve vnuk je milionářem.Jenže u nás chce každý být milionářem hned.A to je ten problém s tím zdražováním lidské práce.

arygnoc

ale v tom je práve ten kameň úrazu – podnikatelia vyplácajú zamestnancom čierne peniaze (priamo alebo cez agentúry, resp. samotné agentúry majú takúto prax).
Pokiaľ človek – zamestnanec maslá dopredu, je pre neho výhodné mať čo najviac na páske práve kvôli dôchodku, nemocenskej, dovolenke (všetky tieto položky platí buď poisťovňa alebo sú odpočitateľné ako výdaje podnikateľa).
V podstate čiernou ekonomikou stráca i zamestnávateľ (nemôže SKUTOČNÉ náklady, teda i tie z čiernej ekonomiky, premietnuť do ceny a potom platí vyššiu daň zo zisku), ako aj zamestnanec (nemocenská, dovolenka, dôchodok).
takže krátkodobý zdanlivo ziskové čierne podnikanie prináša peniaze, ktoré ale nie je kde udať (zasa iba na čiernu prácu, čierne mzdy) – je to začarovaný kruh.
Preto i kvalifikovaný robotník radšej kývne na čiernu mzdu, lebo keby ju chcel oficiálne (vyššiu), tak ju proste nedostane (alebo ho neprijmú do zamestnania).

anonym

Tak bohužel já jsem se s tím nikdy nesetkal.Žádný zaměstnavatel mě nenabídl žádné černé peníze.Všude jen oficiální plat 10–11 tisíc.Manželka pracuje už několik let za 8 tisíc (sice jim vloni přidali, takže má 8500Kč) a lépe placenou práci také nikde nesežene, protože jí je už přes padesát a nikde ji už nevezmou, takže do důchodu to musí vydržet s touto mzdou.

jirkajirka

Osobně mám pár známích co pracují na černo.Pro své dluhy mají obstaven účet tak peníze na ruku.