SickBreed

Identifikuje někdo pohádku (možná pověst)?

Jediná indicie kterou mám, je fragment, kdy někdo letěl na orlu (jiném ptáku, nebo mýtickém stvoření…nevím přesně) a musel ho cestou krmit. Došlo mu maso a tak musel pro orla odřezávat části svého těla (ze stehen?). Když orel viděl co se stalo, osoby se mu zželelo a maso mu vrátil zpět na místo kam patří.

Popis nemusí být přesný, ale ten základ s letem a odřezáváním masa by měl být v pořádku. O co se prosím jedná?
Doplňuji:
Ne, Prometheus to není.

Nejlepší odpověď
Anna007

To byla jedna z mých nejoblíbenějších pohádek, když jsem byla malá, bylo to O ptáku Nohovi v takové staré knížce, tady jsem něco podobného našla http://www.po­hadkynawebu.cz/vou­sy-na-loket-clovek-na-pid .

Další odpovědi
Pájo

A nebyl to spíše příběh z mytologie o Prométheovi?

Prométheův život podle pověsti

Prométheus byl bratr Titánů Epiméthea a Atlanta, oba však předčil svou vychytralostí a mazaností. Neměl žádnou úctu k bohům a vysmíval se Diovi, ačkoliv na straně bohů bojoval proti Titánům.

Maso lidem

Prométheus byl stvořitelem člověka. Jednou došel Zeus k Prométheovi a řekl, že by lidé měli bohům přinášet oběti, protože jim dovolují žít. Druhý den Prométheus zabil býka, stáhl z něj kůži, do které zabalil maso a dal to na jednu hromadu a pak na druhou hromadu dal kosti obalené tukem, zavolal Dia a řekl: „Pojď Die, vyber první hromadu toho co chceš, aby lidé obětovali bohům a druhou, co si mají ponechat“. Zeus, který očekával nějakou zradu, přišel k hromadě kostí s tukem a odhrnul to bílé a hleděl na kost, která tam byla, když přišel k druhé, a odhrnul kůži, praštila ho do nosu vůně masa a odešel zpět na Olymp. Od té doby lidé obětovali bohům pouze tuk a kosti.

Oheň lidem a trest

Zeus, znechucen lstí s obětinou, na zemi větrem udusal všechen oheň a vodou uhasil všechny ohniště a řekl: „Když mají maso místo nás, ať ho jedí syrové“. Prométheus pak cítil lítost ke svým stvořením, když viděl, jak se chvějí v chladu o zimních nocích a jedí syrové maso. Rozhodl se vrátit do rukou lidí oheň tak, že ho lstí bohům ukradl a přinesl ho lidem ukrytý v dutině hole.

Za tento čin Zeus vymyslel strašlivý trest: Nechal Prométhea přikovat ke skále v pohoří Kavkaz a čekal, kdy se Prométheus začne za svůj čin odprošovat. Prométheus se však neodprosil, a tak za ním Zeus poslal orla Ethona (v mnoha zpracováních zaměňovaný za supa), který Prométheovi každý den vyrval játra. Ta mu pak do druhého dne dorůstala a orel měl po 12 generací co jíst.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Prom%C3%A­9theus

NemamSlov

Pájo, Prometeus bol priviazany o skalu a on to mal ako trest ze ukradol ohen.....a neurezal si dobrovolne nohu ale bol jedeny na silu :D, a ako trest sa mu vzdy zranenia uzdravovali aby mohol den co den trpiet :)

Kamka123

Tahle pohádka byla určitě v knížce Kapitán Tulipán a princezna z Bordeaux, ale už si nepamatuju, která to byla, možná přímo Kapitán Tulipán..