led

Idem dobre? Poradíte?

Pri turistike na Slovensku sa mi poškodil kompas. Nerozoznala som značky. Vybrala som sa teda v smere Severného pólu magnetu kompasu. Idem správne smerom ku Škandinávii? Ak nie, prečo?
Doplňuji:
Odpovede sú zaujímavé a zemepisne pravdivé.
Ale…
Zaradila som to do fyziky kvôli vlastnostiam magnetu. Pernamentný magnet ma dva póly N-severný, S-južný. Strelka kompasu je tiež pernamentný magnet.

Nejlepší odpověď
venkovan

Ke Skandinávii se nechá jít i k jihu. Jen to trvá o nějaký ten měsíc či rok déle a je dobré si vzít nějaké vyšší boty do vody aby se dalo přejit nějakou tu louži se slanou vodou a teplé boty aby se daly přejít ty zaledněné plochy okolo obou pólů.
Doplňuji:
Já zas odpověď do fyziky taky zařadil s ohledem na skutečnost, že mohu jít směrem kterým ukazuje střelka k jinu a vlastně potom další část cesty opět půjdu k severu. Nicméně to vše bylo vědecky popsáno (ale obráceně „jdu na sever/teď jdu na jih“ ) při výpravě k Severnímu pólu vedené čechem Němcem.
V odpovědi jsou zahrnuty i další drobnosti, jako je veličina času, délky, vlastnosti kapalné a zmrzlé vody atd.

Další odpovědi
poa.li

Myslím, že Skandinávie se nachází přibližně na sever od Slovenska, zakže asi ano. Rozumím tomu, že střelka kompasu fungovala, ale nebylo tozeznat různé stupnice a tak? Nějakou roli také hraje rozdíl mezi severním magnetickým pólem Země a tím geometrickým..

mosoj

Vlivem magnetické deklinace, která se v současné době na našem území blíží již ke 3 stupňům východně, jdete buďto na východní okraj Skandinávie nebo těsně mimo východně.

led

pre venkovana,
Takže idem správne cez Južný pól?
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Se­vern%C3%AD_mag­netick%C3%BD_p%C3­%B3l