MonkeyKing

Ideální plyn

Prosim o pomoc s výpočtem v těchto příkladech:

  1. Ideální plyn o hmotnosti 0,2 kg má při teplotě 27°C objem 0,4 m(krychlových) a tlak 2. 10(na pátou) Pa. Jaký objem při tlaku 8.10(na pátou) Pa a teplotě 177°C?

2)Plyn o objemu 25 l má tlak 2. 10(na pátou) Pa. Jaký bude jeho tlak, zmenšíme-li jeh objem při stejné teplotě na 5 l?

  1. Objem 0,4 m(krychlových) plynu ohřejeme při stálém tlaku z teploty 20°C na teplotu 50°C. Jaký bude objem plynu?
  2. Jak se změní tlak ideálního plynu, jestliže se jeho termodynamická teplota zvětší 3 krát a jeho objem se zvýší o 30% původního objemu?
  3. Ideální plyn při tlaku 0.5 Mpa a teplotě 25°C zaujímá objem 600 l. Jaký objem zaujímá stejný plyn při teplotě –20°C a tlaku 0,3 Mpa?

6)Žárovky se při výrobě plní dusíkem pod tlakem 50 kPa a teplotě 20°C. Jakou teplotu má dusík v rozsvícené žárovce, jestliže se jeho tlak zvýšil na hodnotu 120 kPa?

  1. Určete objem kyslíku 02 o hmotnosti 10 kg při teplotě 25°C a tlaku 150 kPa. (Mm = 32.10(na minus třetí) kg. mol(na minus první))
  2. Určete změnu vnitřní energie ideálního plynu s jednoatomovými molekulami, zvýší-li se jeho teplota z 300K na 500K. V plynu je obsaženo 10(na dvacátoupátou) molekul. (k~ 1,38.10(na minus dvacátoutřetí) J.K(na minus první)).

Předem děkuji za pomoc :)
Doplňuji:
Pokud je to pro vás tak jednoduché, tak to vypočítejte ;)

Odpovědi
Front

Napiš své řešení a někdo ti to zkontroluje a schválí nebo třeba poradí.

Kelt

A v čem chceš radit. Máš všechny potřebné údaje a vzorečky máš snad také k dispozici, a co je teplota, objem, tlak a další věci , to je snad jasné. Hlavní je převádět na stejné jednotky, teplotu převézt na Kelviny. Místo vypisování této stránky to máš vypočtené na kalkulačce hned. Když nemáš kalkulačku, tak je na PC.
V čem chceš radit? Víš , co máš vypočítat. Všechny potřebné údaje jsou dané.
Doplňuji:
Vypočítal jsem to
výsledky 1 0,15 m3
2 10 na 6 Pa,
3 0,44 m krychlových
4 0,433 0 původního tlaku
5 849 l
6 430 °C
7 5,148 l
8 41 400 J