Misa503

Hranice tepelné pojistky je co ?

Dobrý den.
Co prosím znamená – termostat s TP má hodnoty: 75°C termostat/83°C hranice tepelné pojistky…

Hlavně mi jde o ten údaj 75°C – k čemu se vztahuje ?

Je lepší pro bojlér 120 l údaj těch 75° nebo stačí 70° ?

Děkuji

Odpovědi
mosoj

Každý boiler má termostat a tepelnou pojistku. Termostatem si nastavuji požadovanou teplotu a tepelná pojistka jistí poruchu termostatu, aby nedošlo k jeho přehřátí a nepříjemným následkům.
Tepelná pojistka bývala ale zvlášť mimo termostat. Jestli se to nyní dělá vcelku nevím, ale když vypla tepelná pojistka šla opět natáhnout (zatlačil se kolík do pojistky) nemusela se vyměňovat.

Pro boiler je to jedno, protože ohřívat boiler na 70oC není moc dobré z energetického hlediska ( velké ztráty). Ideální je nastavovat termostat někde mězi 50 – 55oC.
Doplňuji:
Tento tepelný rozsah zvládnou oba termostaty.
Teplota pojistky je teplota při které pojistka odpojí boiler zcela od sítě a bude se muset opět zapnout ( ta pojistka). Není běžně přístupná a musí se odmontovat kryt.

cochee

Řekl bych, že těch 75°C je prostě maximum, které temostat dovolí – to je kolečko termostatu vytočené na doraz, výš prostě nejde nastavit z mechanických důvodů, je tam nejspíš bimetalový spínač. A ten, kdyby nějakým způsobem selhal a v těch 75 stupních nerozepnul, tak pak zaúřaduje ta tepelná pojistka, která je zřejmě udělaná jako destruktivní, tzn. při 83°C „shoří“ a pro obnovení funkce je nutno ji vyměnit.
Doplňuji:
Já mám v koupelce malinký bojler, který nastavuju tak, abych mohl mýt ruce či nádobí při příjemné teplotě, když pustím z kohoutku pouze teplou. Tím, že mám ten bojler malý, tak se zřejmě vylučuje koupání typu „naložení se do vany,“ což ale neprovádím, takže to nemám ani vyzkoušeno. Kdybych to chtěl udělat, tak bych musel asi den předem nastavit na bojleru maximální teplotu (ohřev „nočním proudem“) a i tak by asi ta vana nakonec nebyla dost plná. Takže to seřízení na těch cca 45°C mi vyhovuje