Lorrien

Hraní stupnic na housle…

Dobrý den, mám trošku komplikovaný dotaz.
Trošku mám zmatek s předznamenáními a hrou na housle.
Jestli si myslím správně, každá tónina (stupnice) má svůj počet předznamenání, dle nichž se pak hraje na nástroj. Tudíž v G- dur hraji vždycky fis. Ale když stupnici hraji na housle, fis je jen na D struně, na ostatních hraji i his (G struna), cis (A struna), atd.
Můj dotaz zní– tohle se mění, protože přecházím do dalších oktáv?
A pokud můžu ještě jeden– když hraji v G- dur tónině, hraji jen fiska, nebo i ty ostatní zvýšené tóny? Popř. co mám tedy dělat, když ve skladbě narazím na #c2?
Děkuji Vám moc, nějak si nevím rady :(

Odpovědi
Kelt

Nehraji sice na housle, hrál jsem na kytaru, pominu rozdíl ve tvaru, že se na kytaru hraje smyčcem a na kytaru se vybrnkává, a že kytara má hmatník s pražci a housle ne, a že struny na houslích jsou laděny ve kvintách a na kytaře v kvartách. Obecně platí, že mezi dvěma body – nultý pražec a kobylka je v polovině délky struny 2 x větší frekvence a tedy oktáva. Podle hmatu a posouvání na struně se dostávám výše a měl bych být schopen zahrát jakýkoli ton. Do té poloviny struny zahraji celou oktávu, to znamená 12 půltonů, na kytaře to tak jde a mělo by to jít i na houslích.
Pro předznamenání existuje kvartový a kvintový kruh, začínám ¨C – jdu na pátý stupen, to je G dur, to má jeden křížek, tedy fis, pak následuje ¨D dur se dvěma křížky – fis a cis. ale to se dá najít pod heslem oktávy, stupnice atd.
Na kytaře je 6 strun, laděné od E do e1 tedy dvě oktávy a když hraji v první poloze, hraji jen na čtyřech pražcích, protože na pátém pražci mám kvartu, která odpovídá vedeljší struně. Stejné by to mělo být na houslích, ale protože jsou struny laděny po kvintách, Pak jsou samozřejmě vyšší polohy.
a k té druhé otázce, v G dur je jen jedno předznamenání, a to je fis, může tam být i jiný ton, například cis, ale to platí jen pro určitý takt, kdy se má hrát.

oldsoft

Když hraješ G dur, tak je tam fis a nic jiného zvýšeného není, bez ohledu na oktávu, nic se nemění. Prostě furt je to G A H C D E Fis G. V G dur není His,Cis a nic jiného.
Fis máš na D struně 2. prstem a pak na E struně prvním. (Bavíme se o první poloze.)
Když narazíš ve skladbě na cis2, tak ho prostě hraj, i když je skladba v G dur, může se občas vyskytnout jiný tón, do podrobností zabíhat nebudu.