kytaristka

Hraju na el. kytaru písničku v akordech A#m, F#, C #, G#. Když si dám na první pražec kapodastr, bude to znít stejně?

Dobrý den, chtěla sem se zeptat, teď hraju na elektrickou kytaru písničku v akordech A#m, F#, C #, G# a chci si akordy ulehčit, ale potřebuji, aby to znělo porad stejně, pomůže, když si dam na první pražec kapodastr a budu hrat normalne a moll, C, G, F? Bude to znít stejně? Případně jak na to, aby to znělo stejně? Děkuji za odpověď.

Odpovědi
anonym

Ne, bude to znít jinak.

Kepler

Samozřejmě, že nebude. Budeš mít vše o půltón zvýšené. Kdybys chtěla, aby to znělo stejně, musela bys celé ladění kytary o půltón snížit. Což ovšem postrádá logiku používání kapodastru.

tomo200169

Jasny, ze ne :D hrajes na el. kytaru, na te nikdy nepouzivam capo :D nauc se bar. akordy, bez nich je to na prd :D

sesednizkola

Pokud das na prvni prazec kapodastr a bdes chtit zahrat akordy co pises, tedy Ais, Fis, Cis a Gis, budes hrat jako kdybys kapodastr nemela a chtela zahrat normalni A, F, C a G, skutecne se ti ozvou akordy co pises. Tedy A dur s kapodastrem na prvnim prazci bude Asi dur. Zadnou vedu v tom nehledej ;)

patmull

Podívej se na tohle:
https://qph.is­.quoracdn.net/ma­in-qimg-b7e594687f919­219760c07d75764c7dc?con­vert_to_webp=true

S akordy se stane to, že se posunou podle chromatického kruhu (viz. odkaz) ve směru hodinových ručiček. Mezi těmi toónu v kruhu jsou půtónu a přesné to se stane, pokud dáš na krk kapodastr – vše se posune o půltón nahoru. Na kolikátý pražec ho dáš, tolikrát se tóny a tudíž se i akordy posunou tzn. pokud je kapo na 1. pražci a chytneš A#m na stejném místě, kde předtím, bude to už nikoliv akord A#m ale Ami!!! Všechno se zrátka posune na hmatníku doprava. (Pokud nemáš kytaru pro leváky). Pokud bude kapo např. na 3. pražci bude z původního akordu A#m (resp. z místa, kde se chytal) akord F#m.

Pokud chceš aby akord zněl stejně, musíš ho posunout naopak zase dolů tzn v tom kruhu proti směr hodinových ručiček, nebo pokud si to raději chceš představit na hmatníku podle strun A a E směrem k poslednímu pražci (doprava, pokud chytáš akordy levou rukou). C tedy bude znít jako C, když to udeš chytat jako C# bez kapodastru (resp. ono to bude samozřejmě C, ale poloha toho akordu bude stejná jako u C# bez kapodstru).

To ale samozřejmě není hlavním cílem kapodastru kapodastr se využívává v 95% procentech případů ke zjednodušenému chytání akordů, hlavně u akustickch kyta, kde se špatně chtají barré a jejich alternativní hmaty jsou příliš složité (např. když je píseň v G#m stane se z něho po přidání kapodastru na 4. pražec Em, které je samozřejmě daleko lehčí chytnout.