Hraje u loutkového divadla hudba, či jsou u toho jen zvuky vytvořené umělcem? Kolik lidí může ovládat loutky dohromady?

Existují i loutkové představení bez hudby? Nebo tam hudba normálně nehraje? Možná jen krátce v některých situacích?

Byli jste na nějakém loutkovém představení? Jaké to bylo?

Odpovědi
Nuk nuk

To záleží na scénáři hry a na možnostech a pojetí umělců. Samozřejmě, že existují loutková představení doprovázená živými umělci, ačkoliv reprodukovaná hudba bude v tomto případě asi častější. Stejně tak ale může umělec hudbu napodobovat sám.
Počet herců (loutkařů) ovládajících loutky záleží na počtu loutek – obvykle jednu loutku ovládá jeden umělec, ale i tady platí, že záleží na pojetí a na velikosti loutek.

Loutková představení jsem si nejvíc užila asi jako dítě, těch pro děti je asi mnohem více. Nicméně před několika lety jsem byla na představení slovinského loutkaře Matji Solce. Ten hraje loutková představení pro dospělé. Hraje obvykle sám, takže všechny loutky a postavy ovládá jen on. Navíc využívá i hudbu i některé zvuky vytváří on. Byl to opravdu velice pěkný nevšední zážitek. Mohu doporučit.

led

1 – hudba pri bábkovom predstavení môže byť so spevom, bez spevu, reprodukovaná, živá (hrajú herci, alebo hudobník, ktorí prípadne robí aj zvukové efekty), bez hudby
2 – s jednoduchšou bábkou manipuluje jeden používa pritom buď svoje prsty, alebo pomocou čempurit (ovládacích paličiek), prípadne so zavesenou na vahadle pomocou nití manipuluje hlavou, rukami i nohami
so zložitejšou, prípadne väčšou, pracujú 2 – 4 vodiči. jeden robí hlavou, druhý rukami, tretí nohami, štvrtý ak treba hýbať telom
3 – Sú rôzne druhy bábok od najmenších prstových maňušiek až po skutočne veľké ako človek (bývajú aj väčšie, napríklad obor (viedli ho 6 vodiči), čínsky drak (to poznáte aj z filmov napr. s Jackie Chanom, tu ich bolo … podľa záberu sa to ani nedalo zrátať, ale naozaj veľa, veľa)
Niekedy vodičov vidíte aj s bábkami v reále, niekedy len bábky, a niekedy napríklad ploché tvary len v tieni. Váha bábky je od pár dkg až po napríklad polmetrové drevené môžu mať aj 25kg. Tu už naozaj musí mať bábkar dobrú fyzickú kondíciu.
https://www.go­ogle.sk/search?q=di­vadeln%C3%A9+b%C3­%A1bky+typy&biw=911&b­ih=429&source=lnms&tbm­=isch&sa=X&ved=­0ahUKEwiN2en7tNLO­AhVJBMAKHff7BY­YQ_AUIBigB
https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/B%C3%A1bkov%C3%A9_di­vadlo
odkaz na svetový festival v Bangkoku 2014, kde slovenskí bábkari vyhrali niekoľko cien:https://www.go­ogle.sk/search?q=Har­mony+World+Pup­pet+bangkok+2014&tb­m=isch&tbo=u&sou­rce=univ&sa=X&ved­=0ahUKEwjd0p3ZttLO­AhUJI8AKHVKyDyg­QsAQIJw