Fallen Angel

Housle po dědovi – hodnota

Ahoj, Po dědečkovi jsme našli housle, v celkem dobrém stavu. Uvnitř je „etiketa“ s nápisem Antonius Stadivarius Cremonensis. Fabientat anno 1713. Made in Czechoslovakia. Nenašel by se tu někdo, kdo by mi mohl říci, jestli mají housle nějakou cenu? Děkuji!

Nejlepší odpověď
Emefej

Rok 1713 a Made in Czechoslovakia? Nepřijde ti to divné?

Další odpovědi
magorvkleci

jestli je to s tím Made in Czechoslovakia fakt, tak ten vypovídá vše

co se týče toho předchozího textu, s podobnými nálepkami se v 19. století a 20. století prodávaly po venkově skoro všechny housle (nebo smyčcové nástroje vůbec), jako dneska kabelky Vuitton v tržnici – vlastně bez takové nálepky byly neprodejné

takže bych si nedělal žádné naděje, ale samozřejmě ve starožitnictví, nejlíp specializovaném, Ti poradí – potíž je, že za to můžou něco chtít nebo že Tě podvedou (i když v tomhle případě je to pochybné)

na druhou stranu – housle dneska nestojí málo peněz, protože ty čínské do 1000 jsou naprosto k ničemu, takže pokud jsou ve slušném stavu, pár tisíc by za ně být mohlo, jestli jde o tohle

anonym

Obrať se na odborného odhadce! Na etiketu samozřejmě nehleď, je to logický nesmysl, ale čeští houslaři měli svou tradici a vysokou kvalitu a řemeslné zpracování, která se udržela dodnes. Zvlášť pokuď jsou housle po dědovi opravdu prvorepublikové nebo prostě předkomunistické éry , jistě budou dobře řemeslně zpracované.
I „obyčejné“ housle domácí výroby mají cenu tisíců . Kvalitní housle (na rozdíl např. od klavíru) stářím vyzrávají a získávají na ceně.
Nemusí to být vždycky nejznámější „stradivárky“, které mají velkou cenu. Housle Itala Francesca Gobettiho z r.1710 mají cenu nejméně 12 mil. Kč :
http://www.no­vinky.cz/krimi/330187-policie-objasnila-v-plzni-pripad-zmizelych-vzacnych-housli.html
Doplňuji:
A tenhle znáš?
Koncem šestnáctého století se v italské Cremoně sešly tři známé rodiny, které vyráběly housle. Před obchodem Arnatiů stála velká cedule:
„Nejlepší housle v Itálii!“
Hned vedle, před domem Guarnierů, bylo na ceduli zlatým písmem:
„Nejlepší housle na světě!“
Na konci ulice byla dílna Antona Stradivariho, a na jejích dveřích malá cedulka:
„Nejlepší housle v ulici.“

marci1

Zkuste se podívat na nabídku : http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.ebay.com/bhp/an­tonius-stradivarius-1713&prev=/se­arch?q%3Dviolin%2Ban­tonius%2Bstra­divarius%2Bcre­monensis%2Bfa­ciebat%2Banno%2B1713%26­client%3Dfire­fox%26hs%3Drci%26rls%3Dor­g.mozilla:cs:of­ficial%26chan­nel%3Dfflb%26biw%3D1334%­26bih%3D542