Jarda.x

Hoří diamant podobně jako uhlí?

Nezajímá mě co si o tom myslíte. Zajímají mě důkazy.

Nejlepší odpověď
mosoj

Diamant je krystalická forma uhlíku. Diamant v kyslíkové atmosféře ( nikoliv vzduchu) hoří při teplotě 800oC za vzniku kysličníku uhličitého.
Grafit vzplane již při 690oC ovšem také v čisté atmosféře kyslíku.

Za normálních okolností je teplota tání uhlíku 3642 oC !! a bod varu 4 027oC !!
Grafitové tyče se používají jako moderátory v atomových reaktorech.

Uhlí hoří za mírnějších podmínek.

Další odpovědi
Emefej

Samozřejmě že hoří, ale pouze v atmosféře kyslíku, na vzduchu ho nezapálíš. Pokud chceš důkaz, musíš obětovat diamant a zapálit ho.
Doplňuji:
Našel jsem video http://www.you­tube.com/watch?v=0tcP9SL­KEG4

www

Uhlí není čistý uhlík a proto hoří snadno.
Diamant sice hoří také, ale až při teplotách nad 850stC.
Doplňuji:
Pokud považuješ jako důkaz video, i ta najdeš na netu.

Zdroj: media.novinky­.cz/archiv/In­dex/Kultura/5307­.html

marci1

Důkaz o hoření nejdražšího kamene na světě, diamantu : http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/101213595­57-port/chemie/750-jak-spalit-diamant/

Dochy

S důkazem není problém, pokud to zafinancuješ. Je problém jej zapálit a je problém mít jich na hromadě tolik aby se oheň udržel (finanční problém). Stejně jako Ti jedna větev zhasne chvilku po zapálení – potřebuješ jich několik, nebo tu jednu rozštípat.
Něco tady: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/101213595­57-port/chemie/750-jak-spalit-diamant/
Ale oni tam mají poměrně zvláštní podmínky a některé jejich postupy jsou poněkud naivní.

anonym

Ne – diamant nehoří jako uhlí. Diamant je čistý uhlík, uhlí ne.
Pokud by se ti diamant podařilo zapálit, shoří beze zbytku na CO2 (příp. CO) – žádný popel.
Ale pokud chceš důkaz, musíš si opatřit diamant a zapálit jej… 😉
BTW – pokud víš, jaký je rozdíl mezi uhlím a třeba koksem, je ti jasné i to, jak obtížné je diamant zapálit (mimo kyslíkovou ´atmosféru´, tam je to poměrně ´snadné´, stačí diamant zahřát na cca 850°C – takto se, koneckonců, i dělají ověření, zda jde o diamant – samozřejmě nikdo nezapaluje diamant celý, jen jeho ´odštěpek).