TEREZA.B

Hořela by svíčka při teplotě absolutní nuly?

Nejlepší odpověď
arygnoc

absolútna sviečka áno.

praktická sviečka nie.

niekoľko dôvodov (ak sa bavíme o uzavretom systéme):

VŠETKO (včítane kyslíka, vzduchu) by bolo v tuhom stave, pri 0 °K ustáva pohyb atomárnych častíc, teda akákoľvek chemická (pretože horenie JE chemická reakcia) reakcia je úplne nemožná (na rozdiel od fyzikálnej).

Další odpovědi
cochee

Jistěže ne, i kdyby to bylo fyzikálně možné, zapálení svíčky by znamenalo okamžité stoupnutí teploty.

Emefej

Nehořela.

Dochy

Abyste klasickou svíčku zapálila, musíte knot a jeho okolí zahřát na teplotu, kdy se bude vosk odpařovat a kdy se páry z něj podaří zapálit. pro další hoření je nutné, aby plamen svíčky byl schopen tuto teplotu udržovat a zároveň rozhřívat vosk svíčky, který pak po vláknu vzlíná k plameni a odpařuje se. Svíčky jsou dělány tak, aby toto splňovali pro očekávané teploty prostředí. Kromě jiného i správný poměr síly knotu a průměru svíčky.
Velký průměr svíčky znamená, že plamen nestačí prohřát celou svíčku a postupně se bude propalovat dovnitř – okraje svíčky zůstanou, plamen si vypálí „tunel“ svíčkou, pravděpodobně plameni v určitém okamžiku dojde kyslík a zhasne.
Velký průměr vlákna: velký plamen, nadměrné tání vosku, vosk bude odtékat, vlákno nestačí odhořívat, svíčka bude nadměrně čoudit.
I pokud budeme předpokládat teplotu blízkou 0K pouze v okolí a svíčku zapálíte vnějším zdrojem s velkou pravděpodobností svíčka konstruovaná pro naše podmínky si nedokáže teplotu udržet a zhasne.
Doplňuji:
A.. vidíte… zapomněl jsem na kyslík. Von bude mrška zmrzlej a tak ho těžko budete plynule dostávat k plameni… Tak je vymalováno…

Dawe86

Ovšem že by hořela…ale nesmě lo by foukat. Kdyby foukalo tak jenom v bungru ;) praktická často moc nehoří,ale speciálnjsou na to taky ;)

Reezo

Dnešní doba to umožňuje, ale musí na to být podmínky a vhodný materiál 🙂