craazygirl

Hořáky-úloha

Velkým hořákem se celý obsah plyn.bomby spotřebuje za 20 hodin.Malým se za stejnou dobu spotřebuje 2/3 (dvě třetiny).Za jak dlouho se vyprázdní prázdná bomba,používaj -li se oba dva hořáky zároven?Dekuji

Odpovědi
Děda Louda

Prázdná bomba se už nevyprázdní, už je vyprázdněná. Ani k tomu není potřeba hořáků, stejně by nehořely.

mosoj

Běžně se to řeší trojčlenkou.
Nastíním ještě jedno řešení :
Úvaha !

  1. velký hořák 20 hodin , z toho plyne že za 1 hodinu se spálí 1/20 bomby
  2. malý hořák 30 hodin ( vyplývá ze zadání 2/3 za stejnou dobu) , z toho plyne

    že za jednu hodinu spálí 1/30 bomby

  3. Oba hořáky spálí za jednu hodinu !! 1/20+1/30 = 5/60 bomby
  4. Celou bombu spálí oba hořáky 6/60 : 5/60 = 12 hodin

Doplňuji:
Opravuji bod 4 ! 60/60 : 5/60 = 12

honza19hk

buď je to překlep nebo je to dobrej chyták.
prázdná bomba se už nevyprázdní…