samicek333

Hodí se, abych ve slohové práci použila sprostá slova?

Jsem na střední škole. Máme za úkol, abychom napsali vyprávění, což je v pořádku. Už nějakou část mám, ale potřebuji vědět, jestli smím použít něco jako: Já sem ale vůl, nebo To mě sere. Není to sprosté, ale profesorka chce přímou řeč a tohle tam patří. Takže potřebuji vědět, jestli se hodí použít takováhle slovní spojení.
Doplňuji:
pusinka50: Opravdu moc se omlouvám za to, že mi vypadlo písmeno. A copak jsem se nezeptala, jestli se hodí sprostá slova? Takže teď nevím, co na tom nechápete.

Nejlepší odpověď
annas

Přece se vulgární výrazy dají nahradit. Nepatří do psaného projevu ani do úst studentky.....
.
Ve škole, a to nejen v ústním,ale především v písemném projevu, se máte naučit vyjadřovat spisovně. Tyto výrazy snižují úroveň projevu. I když v přímé řeči se dají uvés i slova nespisovná.

Doplňuji:
Ve vypravování, nikoliv vyprávění, lze užít náznakově i slova ze všech vrstev jazyka , samozřejmě vhodně, proto je třeba najít únosnou míru odchylek od spisovného jazyka), především v přímé řeči, a to v oblast i lexikální, tvaroslovné i skladební. Jsou vulgární výrazy únosné?
Je tedy nutné nastavit ve škole t laťku pro užívání nespisovných slov. Studenti by se měli naučit rozpoznat, která slova lze použít a kdy, tj. nevolit nespisovnost za každou cenu. Neplatí totiž í, že by zaručeně zvyšovala kvalitu a atraktivitu slohu. Slova vulgární (obhroublá), i když jsou rovněž nespisovná, by měla být tabu.

Platí, že jazyková kultura psaného projevu by měla být celkově vyšší než styl bezprostředního projevu mluveného. Proto nejen vypravování svědčí o úrovni vypravěče.

Další odpovědi
led

Školská slohová práca sa píše spisovným jazykom. Výnimku tvoria jedine v umeleckej práci citácie, ktoré zvyšujú emotívnosť (pocity) človeka, ktorý v práci vystupuje.
V tejto súvislosti si spomínam na besedu po predstavení pre školy (príbeh sa odohrával počas vojny, hrdina používal aj nespisovné hrubé výrazy). Učiteľka sa opýtala herca hrajúceho dotyčnú postavu, prečo pred deťmi používa v predstavení tieto výrazy. Herec (v tej dobe národný umelec) jej odpovedal: „Toto je jediná možnosť ako podať pravdivo jeho vtedajšií citový stav k danej situácii“ (približná citácia).
Prirodzene v písomnej práci treba tieto výrazy označiť " ", na zdôraznenie, že ide o citáciu postavy a nie vlastné vyjadrenie autora. Ak niekto chce použiť tieto výrazy, musí byť schopný vysvetliť nevyhnutnosť ich použitia.

pusinka50

Vyprávění a přímá řeč…ale jistě ve spisovné češtině. Vůbec nechápu, jakto, že ti nepřijde sprosté slovní spojení „To mě ser.“. To snad patří do spisovné řeči??? A já sem ale vůl minimálně by tam muselo být Já Jsem ale vůl. Ale to bych taky vynechala. Ty neumíš mluvit normálně a psát spisovně? Pak asi nemáš co dělat na střední škole…

venkovan

Trochy úcty k českému jazyku a slušnému chování by neškodilo. Řekl bych, že ti schází kvalitní slovní zásoba, protože ty výrazy se nechají nahradit dříve běžnými a celkem slušnými výrazy.

Bedy

Myslím si, že pokud je to vyprávění, tak s tím volem by to nevadilo, ale to s tím se*e bych radši nahradil něčím vhodnějším a nebo to dal do uvozovek.

hanulka11

Takové věci tam nepiš ,takto se můžeš vyjadřovat v soukromí a ne psát do slohu.
jen můj názor

potížistka

Jo taky jsme teď psali slohovku a učitelka říkala že tam můžeme dát i nespsovná slova ale že je máme dát do uvozovek ;)
Doplňuji:
Ovšem záleží na kantorovi

huxa

jak píše bedy, s tím volem to můžeš použít, no, to druhé už radši ne. Nevím, co tě všichni za to kritizují, většina knížek např. o mládeži obsahuje vulgarity, je to takovou povinností uvádět nespisovnou řeč (jestliže se jedná o řeč přímou ;) )

anonym

„Kašlite na všetkých, kľudne to tam napíšte.
Veď v amerike a aj inde učiteľov strieľajú, pár sprostých slov ju nezabije, nie, a keď jej to vadí, nech si trhne, krava.“ (viete čo znamenajú tie úvodzoky?)

Malé deti posielajú rodičov do pi*e, tínažer vo vete použije viac vulgarizmov ako má veta slov a my tu budeme mudrovať?
Kde to žijeme.
Ale nie je to miestny fenomén (ani časovo – aj my sme za mladi hovorili nie sice vulgárne, ale inak ako generácia našich rodičov, ani miestne – sproste hovoriť je proste in snáď na celom svete).
takže by som sa nad tým moc nezamýšľal, skôr by som povedal, že pokiaľ školská práca hovorí o realite, tak to tam naopak byť musí. Lebo to, že si budeme navrávať, že ten jazyk ulice neexistuje, neznamená to, že neexistuje skutočne.

anonym

Já bych je tam klidně dal. Nevěřím tomu, že když se někdo praští kladivem do prstu, tak řekne „Jéminkote, to jsem ale plantážník“. Sprostá slova už k životu patří. Jiná otázka je, pokud jsou použita jen proto, že jsou sprostá.

M.

To o tom volovi bys tam nejspíš napsat i mohla :) Záleží taky na profesorce a hlavně na celkovém slohu.

led

kri kri
svojími šokujúcimi úvodnými slovami (v uvodzovkách) trafil pekne názor dnešných teenegerov, no žiaľ, stretávam sa s tým aj u dospelých.
a záver
„pokiaľ školská práca hovorí o realite, tak to tam naopak byť musí. Lebo to, že si budeme navrávať, že ten jazyk ulice neexistuje, neznamená to, že neexistuje skutočne.“
súhlasím, pokiaľ práca týmito výrazmi nie je doslova zavalená

annas

Ad led. Souhlasím s Vámi. Špatně se mně píše z osobních důvodů.
Pokud jde o soukromí a někdy člověk vulgární slovo použije, budiž … ale ve veřejném projevu … Proto nesnáším pořady v TV, kde se to vulgárními výrazy hemží… nechápu, jak se mohou diváci smát … primitivní a vulgární vyjadřování …
Jenže to, co my si ještě alespoň uvědomujeme jako prohřešek, vnímá mladá generace jako samozřejmé – přece si rozšiřuje své řečové dovednosti a má vzor .. Je to in… Bohužel …

led

to súhlasím, vulgarizmy naozaj nepatria do verejného prejavu a slohová práca takýto prejav je. Na druhej strane sa prikláňam k názoru daného herca.
V škole pri práci s deťmi je ale ťažké presne určiť tú tenkú krivolakú hranicu, kedy je použitie vulgarizmu správne a kedy nie.
Opäť spomienka na báseň „Hovno!“. Ako češtinárka určite poznáte jej históriu – súťaž medzi jánom Nerudom a Jaroslavom Vrchlickým
Je to vulgarizmus alebo umenie?

annas

Stejně Šabachova kniha, nebo úsloví Je chytrý jako Šalamounovo hovno. Užití vultgárních výrazů s nadsázkou, ironií. občas beru, ale že bych jásala, nemohu říct. Ale opravdu – je to umění? I když zmiňovaní spisovatelé dokázali víc… Stejně W + V a jejich „vole“…

Právě vyučující českého jazyka by měl jistým způsobem studenty usměrnit … Ale musím říct, že i hoši, jejichž mluva se hemžila vulgarismy, se v písemném projevu krotili…

Jedna z mála slovníkových definic: Dostaneš jen, co chodí ven.:-))

led

1*

samicek333

Děkuju všem za jejich názory. Můj je takový, že v přímé řeči to občas prostě nemůže chybět, když to situace vyžaduje. Ale zas se mi nechce sprostými slovy zbytečně plýtvat.
Díky