Vlčice777

Je to příznak boreliozy?

Dobrý den,chci se vás zeptat.Před 16 dni jsme vytáhli psovi klíště z obočí.Měl tam bouličku ne zarudlou,ale bouličku jako když vás něco štípne.Dnes jsem mu z toho vymáčkla nazelenalý hnis.Může se jednat o boreliózu?Nebo proč vlastně ten hnis,když je to už 16 dní a klíště jsme vytáhli celé.

Nejlepší odpověď
beer

Příznakem boreliozy není u psů zanícené místo přisátí, příznaky se projevují později většinou zánětem kloubů, nechutenstvím, atd. Je možně provést poměrně drahé laboratorní vyšetření a případným následkům předejít.
Něco jsem vyhledal: https://www.klis­te.cz/cz/vse-o-klistatech/cla­nek/lymska-borelioza-u-zvirat

Zdroj: Vet.praxe

Další odpovědi
anonym

Hnis – jde o reakci na infekci v ráně, s boreliozou nemá souvislost (nákaza boreliozou sama o sobě tvorbu hnisu nevyprovokuje a na druhou stranu nezhnisaná rána není znamením, že pes boreliozou nakažen není).
Nákaza boreliozou se projeví až po několika týdnech, spíše měsících.

anonym

Rána po klíštěti byla asi málo nebo vůbec vydezinfikovaná. To je (kromě ochranných isekticidů) další ochrana proti infekci. Klíšťata na psy mohou přenést prakticky pouze borreliózu a na rozdíl od lidí proti ní existuje účinná vakcína. V humánní medicíně lze očkovat jen proti možné encefalitidě, proti borrelióze dosud ne.
Samozřejmě psa chraňte spot-onem, postřikem nebo obojkem ap.
Pokud přesto dojde k zakousnutí klíštěte, po jeho odstranění ranku pečlivě vydezinfikujte.
Jistotu před nákazou budete mít pouze po vakcinaci patřičnou látkou, která je u veterinářů běžně k mání v dostupné ceně.