Miroslavst

Hmotné zabezpečení uchazeče o zaměstnání

Dnes jsem obdržel dotaz ohledně ukončení pracovního poměru s výplatou odstupného. To je vše v pořádku. Je však tento nezaměstnaný občan povinen se registrovat u úřadu práce ihned po skončení prac. poměru nebo si může udělat tříměsíční volno?
Abych upřesnil otázku: samozřejmě, že si může dělat co chce, ale jak je to s výplatou hmotného zabezpečení uchazeče o zaměstnání (podpora)?
Může tedy provést registraci na ÚP až po tkz. vyčerpání odstupného, tedy za tři měsíce a poté brát normálně podporu po dobu 5-ti měsíců? Nebo musí na pracák hned a vyplácejí mu podporu ihned?
Samozřejmě, je povinnost si hradit zdravotní pojištění a tato doba (volna) se nezapočítává pro důchod. Ale může to tak být?
Já si nejsem jistý?

Nejlepší odpověď
standa

ANO může to tak být.

Ale tato varianta je oproti okamžitému*) zaregistrování na ÚP zbytečně dražší o 3.240 Kč. Což představuje povinnou úhradu minimální výše zdravotního pojištění (1.080 Kč) za 3 měsíce.

*) do 3 pracovních dní po skončení prac.poměru (v takovém případě, je uchazeč o podporu nepřetržitě pojištěn i po skončení prac.poměru)

Další odpovědi
anonym

můžeš až po třech měsících,
http://www.po­radte.cz/spolec­nost/2528-odstupne-muzu-na-urad-prace.html

verka

Do tří dnů se hlásit. Na zápočtovém listu odstupné není, tak proč by byl doma a platil si sociální zdravotní sám? Aspoň já jsem takto postupovala.

kapka

Nejdou mi vkládat funkční odkazy, nevím proč.
Na portálu mpsv je dokument, kde je to popsáno. Mělo by to být, jak říká Věrka.

colombo3

Ani jeden jste neodpověděl,pán se ptal,jestli dostane-je to i v nadpisu-podporu,přečtěte si to ještě alespoň 3×,proč palce nahoru,když odpovědi jsou úplně na něco jiného?