Zlatý

Hmotné zabezpečení uchazeče o zaměstnání

Dnes jsem obdržel dotaz ohledně ukončení pracovního poměru s výplatou odstupného. To je vše v pořádku. Je však tento nezaměstnaný občan povinen se registrovat u úřadu práce ihned po skončení prac. poměru nebo si může udělat tříměsíční volno?
Abych upřesnil otázku: samozřejmě, že si může dělat co chce, ale jak je to s výplatou hmotného zabezpečení uchazeče o zaměstnání (podpora)?
Může tedy provést registraci na ÚP až po tkz. vyčerpání odstupného, tedy za tři měsíce a poté brát normálně podporu po dobu 5-ti měsíců? Nebo musí na pracák hned a vyplácejí mu podporu ihned?
Samozřejmě, je povinnost si hradit zdravotní pojištění a tato doba (volna) se nezapočítává pro důchod. Ale může to tak být?
Já si nejsem jistý?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

ANO může to tak být.

Ale tato varianta je oproti okamžitému*) zaregistrování na ÚP zbytečně dražší o 3.240 Kč. Což představuje povinnou úhradu minimální výše zdravotního pojištění (1.080 Kč) za 3 měsíce.
-----------

*) do 3 pracovních dní po skončení prac.poměru (v takovém případě, je uchazeč o podporu nepřetržitě pojištěn i po skončení prac.poměru)

Další odpovědi:

můžeš až po třech měsících,
http://www.poradte.cz/…

Bronzový

Do tří dnů se hlásit. Na zápočtovém listu odstupné není, tak proč by byl doma a platil si sociální zdravotní sám? Aspoň já jsem takto postupovala.

Zlatý

Nejdou mi vkládat funkční odkazy, nevím proč.
Na portálu mpsv je dokument, kde je to popsáno. Mělo by to být, jak říká Věrka.

Diskuze k otázce

colombo3

Ani jeden jste neodpověděl,pán se ptal,jestli dostane-je to i v nadpisu-podporu,přečtěte si to ještě alespoň 3x,proč palce nahoru,když odpovědi jsou úplně na něco jiného?

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.