sejtanka

Hloupé děti,nebo špatní učitelé na ZŠ?

Dcera je prvním rokem na střední a absolutně nepobírá učivo.Učitelé ze střední tvrdí,že děti nejsou dostatečně připravené ze základky,proto to nezvládají.Kde je tedy pravda?

Nejlepší odpověď
annas

Nechci říct, že by děti byly hloupější, ale domnívám se, že vzhledem k tomu, že většinou informací najdou na internetu, považují některé získáváné vědomosti za zbytečné. Sama vidíte, že často nevypracovávají domácí úkoly, ale obracejí se na nás. Ubližují sobě? Učitel nepozná, co žák umí? Otazníků by se našlo mnohem víc …
Nechápu ale tolik nedostatků v pravopise – tvrení, že počítač chyby opraví, je nesprávné. Počítač nerozlišuje všechny detaily. Učitelé zřejmě málo procvičují pravopis …

Rovněž si myslím, že v posledním ročníku ZŠ se vyučující zwměřují především na přípravu dětí k přijímacím zkouškám, aby jim rodiče nevytkli, že se jejich dítě nedostalo na střední školu třeba vzhledem k neúspěšným přijímacích zkouškách. Ostatní učivo jde trochu stranou.

V každé povolání jsou lidé, kteří pracují poctivě. Učitelské povolání by se mělo stát posláním … to mnozí pedagogové neplní, nejsou důslední, spokojí se třeba s tím, že žák předloží úkol, ale nezkoumají jeho původ …
Doplňuji:
Omlouvám se za překlepy. Mám novou klávesnici, bude chvíli trvat, než si na ni zvyknu.

Další odpovědi
SajmonModer

Těžko říci, ale je to hodně taky těmi učiteli, hodně jich neumí zajmout žáky nebo Vaší dceři nemusí sedět. Znám ze své zkušenosti – do páté třídy na ZŠ jsem měl samé jedničky z matiky a pak od šesté třídy jsme dostali na matiku jinou učitelku a já začal mít čtyřky a pětky …

dudu

Podle mých poznatků větší díl připadá na učitele. Jednak děti dostatečně nezapojují do práce a nedokáží je zaujmout a jednak většina z nich neumí svoje žáky naučit se správně učit. Učitelský sbor mezi sebou málo spolupracuje. Kromě toho si děti vlivem televize a hlavně počitačů odvykly samostatně myslet a pracovat.

hanulka11

vždy byl nejhorší přechod ze ZŠ na střední , protože jiní učitelé jiné požadavky, věř, že se to srovná, ale známka bude určitě horší, ale dcera se musí snažit zajet do těch správných kolejí. Je pravda, že na té střední mají vyšší požadavky a to je ale správné, ne?

Ella

na základce se celkem nadržuje, říkám z vlastní zkušenosti. Známky se zlepšují, aby děti měli například lepší průměry apod., hodnocení je mírné. Proto je přechod na střední takový šok. To už není jen zábava, ale tam se musí opravdu něco vědět a poslouchat.
Je to tak, že většina žáků přecházejících z devítky na první ročník střední školy spadne o stupeň, nejmíň. Samozřejmě se najdou i výjimky (spolužák nikdy nedostal horší známku než trojku – tu fakt výjimečně! – za celou dobu školní docházky)
V prvním pololetí to ještě jde – opakuje se učivo, většina látky v hodinách je z devítky nebo i osmičky základky, studenti už to někde slyšeli a učitelé ze SŠ jenom doplňují a prohlubují už probranou látku.
Druhé pololetí, to už bude něco jiného – látka bude naprosto nová, nebude se vůbec čeho zachytit. Je nutné pochopit předchozí látku (hlavně matematika a chemie), protože v dalších ročnících se budou už použité postupy opakovat, komplikovat a kombinovat s novými. Z osobní zkušenosti radím – co teď dcera nechápe, ať si nechá vysvětlit buď přímo od učitele nebo od spolužáků, kteří látce rozumí, protože pak jí to bude chybět a dohání se těžko, když zároveň musí chápat i nové učivo.
Přeji hodně štěstí a pevné nervy dceři…

iceT

Já děti nemám a ze školy jsem už nějaký ten pátek.Tehdy internet nebyl,takže jsme nemohli hledat informace na netu a byli dobří učitelé a méně dobří učitelé a pak ti,co si neuměli zjednat respekt,ten ted ve školách chybí asi nejvíc.
Z vlastní zkušenosti-na základce jsem měla 3 z chemie,protože učitelka nebyla schopná mi vysvětlit danou látku,tutéž látku s jiným učitelem na učnáku za 1,stačilo jen jinak podat.Matematika totéž.Ale taky je to i na dětech,chtít se učit,já se učit nemusela, stačilo poslouchat a pamatovat,ale prostě některé věci moc nešly.
Ale myslím,že to bude tak napůl chyba v učitelích a v dětech.

aloevera5

Také bych se přikláněla, že pravda je někde uprostřed. Neznám Vaší dceru ani školu na kterou chodí ani učitele, kteří tam učí.

Pokud Vaše dcera dřív školu bezproblému zvládala, a trošku se na střední zhoršila, tak to vůbec nemusí znamenat, že by byla hloupá, ale že škola je náročnější, než byla na základce. (Stejný pocit jsem například měla, když jsem přecházela ze střední na vejšku – přestože se mě střední zdála těžká, tak na vejšce, kde jsem si všechno musela dohledat sama, jsem viděla, jaká byla střední škola procházka růžovou zahradou).

Dále bych si zjistila, zda to nezvládá pouze Vaše dcera nebo všichni ve ve třídě. Pokud pouze ona, tak bych doporučila nějaké doučování, pokud celá třída, tak bych se spojila s ostatními rodiči, potom by mohla být chyba na straně učitelů.

Hlavně si musí Vaše dcera uvědomit, že na základní škole stačilo si udělat domácí úkoly a občas se naučit nějakou tu básničku nebo příprava na nějaký ten testík. Na střední škole už by se měla začít učit víc systematicky z hodiny na hodinu a ne pouze vše nechat večer před zkouškou.

Dneska existuje internet, vše co nepochopí může najít tam, nebo máme dneska výborně zásobené městské knihovny, kde také může najít téměř každou odpověď na svojí otázku. Pokud se naučí už na střední škole si vyhledávat všechno, čemu nerozumí sama, bude se jí to jednou hodit i v životě.

Jak se říká, nemusíme mít všechno v hlavě, měli bychom ale vědět, kde to máme hledat :o)

Zdroj: http://www.ucim­se.cz/navody/jak-pripravit-studenty-na-stredni-skolu.html

anonym

Pravda je vždy uprostřed!

franku

Jsou tam větší nároky,ale hlavně musí dcera chtít,protože když člověk nechce,tak je to horší než když nemůže.