rtepp

Hlemýžď a šnek. Jaký je v tom rozdíl?

Nejlepší odpověď
quentos

hlemýžď je spisovný, šnek je nespisovný. Jinak je to totéž. Ale hlavně – hlemýžď je hezky česky, šnek je germanizmus! Navíc němčina slovem „Schneck“ označuje i slimáka, nerozlišuje to. Tak proč bychom měli češtinu prznit tak omezeným jazykem, jako je němčina. Pryč se šnekem, šlauchem, laufem, gebírem, fóršusem, fedrpušem a spol.! Na to všechno jsou daleko krásnější ryze české výrazy.
Doplňuji:
arygnoc – neříkám nízkým, ale omezeným, to je rozfíl.Myslím tím samozřejmě omezený co se týče škály výraziva.

Další odpovědi
arygnoc

quentos:

ale no, že by goethe mluvil nějakým nízkym jazykem?

je možné, že se vám němčina nelíbí, ale takhle?

jinak souhlas, proč se nepoužívají české slova?

venkovan

Hlemýžď je řidič frajer když vidí policejní kontrolu, šnek je takový ten závit ve strojku na masu či ovoce.
Pokud se jedná o měkkýše tk skoro žádný – oba sežerou úrodu dřív než se k tomu sami dostaneme.

samicek333

nespisovně šnek = spisovně hlemýžď

Curiosity

rozdíl není žádný, „šnek“ je hovorově hlemýžď, je to „synonymum“ (slovo se stejným nebo velmi podobným významem)

baghira

Hlemýžď je součást vnitřního ucha (kochlea), šnek je strojní součástka (součást šnekového dopravníku nebo šnekové převodovky).