ten který je

Hledání osoby

Dnes zde zazněla otázka kde hledat nějakou osobu.Je jedno zda to byla dávná láska nebo někdo ze spolužáků atp.Panenka poradila pátrat v evidenci obyvatelstva.Má otázka zní:může kdekdo nahlížet do nějakých registrů či seznamů?Umožní mu to úřady?Nějak se mi to nezdá.

Nejlepší odpověď
Výletník8

Ještě to nenabylo účinnosti, ale § 8b zákona 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel umožňuje toto:

§ 8b
Zprostředkování kontaktu

(1) Na základě písemné žádosti občana staršího 14 let o zprostředkování kontaktu (dále jen „kontaktující osoba“) zprostředkuje ministerstvo požadovaný kontakt jiným občanem uvedeným v žádosti (dále jen „kontaktovaná osoba“) s využitím základního registru obyvatel.

(2) Kontaktující osoba uvede v žádosti své jméno, popřípadě jména, příjmení, rodné příjmení a adresu místa trvalého pobytu, popřípadě jiné kontaktní údaje. Ke kontaktované osobě uvede údaje, podle nichž ji bude možné identifikovat, zpravidla jméno, popřípadě jména, příjmení, rodné příjmení, datum narození, místo posledního jí známého trvalého pobytu. Kontaktující osoba může v žádosti prohlásit, že kontaktovaná osoba je osobou blízkou.

(3) Podpis na žádosti musí být úředně ověřen9); to neplatí, žádá-li občan o zprostředkování kontaktu osobně na matričním úřadě, obecním úřadě obce s rozšířenou působností, krajském úřadě nebo ministerstvu a prokáže svoji totožnost.

(4) Je-li žádost podána elektronicky, musí být opatřena zaručeným elektronickým podpisem založeném na kvalifikovaném certifikátu, vydaném akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb8). Je-li žádost podána prostřednictvím zpřístupněné datové schránky provozované podle zvláštního právního předpisu8a), musí žadatel provést svoji identifikaci pomocí bezpečnostního osobního kódu8b) a čísla elektronicky čitelného identifikačního dokladu.

(5) Ministerstvo provede šetření v základním registru obyvatel a v informačním systému. Pokud ministerstvo jednoznačně identifikuje kontaktovanou osobu, zašle jí informaci o zprostředkování kontaktu obsahující jméno, popřípadě jména, příjmení a adresu místa trvalého pobytu kontaktující osoby. Pokud kontaktující osoba uvede v žádosti podle odstavce 2 vedle adresy místa trvalého pobytu i jiné kontaktní údaje, zašlou se kontaktované osobě namísto adresy místa trvalého pobytu tyto jiné kontaktní údaje kontaktující osoby; adresa místa trvalého pobytu se vedle jiných kontaktních údajů v tomto případě zašle také, jen pokud to kontaktující osoba výslovně uvede v žádosti podle odstavce 2.

(6) V případě, že kontaktovanou osobu nelze v základním registru obyvatel nebo v informačním systému jednoznačně identifikovat nebo nemá trvalý pobyt na území České republiky, sdělí tuto skutečnost ministerstvo kontaktující osobě. V případě, že kontaktovaná osoba zemřela a ministerstvo po ověření prohlášení o osobě blízké podle odstavce 2 zjistí, že kontaktovaná osoba byla vůči kontaktující osobě osobou blízkou, sdělí kontaktující osobě údaj o datu, místu a okrese úmrtí; jde-li o úmrtí občana mimo území České republiky, sdělí údaje o datu úmrtí a místu a státu, na jehož území k úmrtí došlo.

Zdroj: portal.gov.cz/za­kon/227/2009/C

Další odpovědi
martina1

Opravdu, do evidence obyvatel nemůže nahlédnout ani policista jen tak.Oni sice mají přístup,ale každé lustrování,musí být odůvodněné a souviset s nějakým přestupkem,nebo výslechem.Když jsem chtěla sehnat kamarádku na sraz,tak mě jí ani vlastní manžel nevylustroval­.Systém jim monitorují a kdyby na to někdo přišel,tak nás to přijde hodně draho.

Miroslavst

Mám takový dojem, že ani mě neumožní se podívat co tam o mě mají.

panenka

Záleží na zdůvodnění a vysvětlení proč tu osobu hledá myslím si že když se tam zeptá nic za to nedá, a určitě mu tam poradí nebo mu řeknou více informací nemyslela jsem tím že mu hned dají možnost nahlédnout do registru nebo seznamu.

anonym

Existuje prg. na hledání osob,jde tuším o spolužáky ze ZŠ.Jde snad využít i šířeji.
Bohužel si nepamatuji,na kterém serveru.Možná Skype.Předpoklad je samozř.,že hledaný je na Netu.