Hlava jako Putimák

Slyšeli jste to někdy,co si pod tím představujete a jak toto úsloví vzniklo?…:D

Nejlepší odpověď
anonym

Hledala jsem, ale zjistila pouze, že putimák je odvozený od slova Putim – část Písku. Pokud má někdo hlavu jako putimák, tak ji má velkou.
Doplňuji:
V Putimi se například natáčely některé scény z filmu Osudy dobrého vojáka Švejka a zpívá se o Putimské bráně v jedné lidové písničce.

Další odpovědi
briketka10

čepice je hezká a je vidět že za a) neznáš hlavu mého muže, tomu by určitě byla malá, za b) nejsi z jižních Čech – u nás se říkalo, že někdo má hlavu jak Putimák /Putim, část Písku/, čili velkou jako můj manžel
viz článek :
http://zena-in.cz/clanek/pa­nenky-a-dalsi-mekke-vyrobky/katego­rie/diskuze-pro-sikovne-o-rucnich-pracech/rubri­ka/diskuze-ostatni/page/174

annas

Nikdy jsem neslyšela. Jen že jde o velkou hlavu. Ale hlava má určitě nějaký důvod. Napadá mě, zda velká hlava (význam moudrá) nesouvisí s Janem Cimburou , který se stal vzorem jihočeského, ted i putimského sedláka.

anonym

Ano,máte pravdu,posměváčci Putimákům říkají,že mají velkou hlavu.Ne proto,že by byli tak chytří-na to jsou ty Vodňany :D.S Cimburou to nesouvisí,přiženil se do Putimi v dobách kdy už tam velké hlavy měli.V Putimi je Cimbura pohřben u krásného kostelíčku-je tam i zajímavá kostnice.Putim je krásná vesnice,není součástí Písku,ale leží nedaleko.Stojí za návštěvu celá ta oblast „po stopách Švejka“ z Písku do Protivína kolem Blanice.

annas

Ad Bohemica, zajímá mě původ. Zkusím ještě něco, pokud se to podaří, dám vám vědět. Děkuji i za vaše předchozí otázky.