Hlava jako Putimák

Slyšeli jste to někdy,co si pod tím představujete a jak toto úsloví vzniklo?...:D

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Hledala jsem, ale zjistila pouze, že putimák je odvozený od slova Putim - část Písku. Pokud má někdo hlavu jako putimák, tak ji má velkou.
Doplňuji:
V Putimi se například natáčely některé scény z filmu Osudy dobrého vojáka Švejka a zpívá se o Putimské bráně v jedné lidové písničce.

Další odpovědi:

Zlatý

čepice je hezká a je vidět že za a) neznáš hlavu mého muže, tomu by určitě byla malá, za b) nejsi z jižních Čech - u nás se říkalo, že někdo má hlavu jak Putimák /Putim, část Písku/, čili velkou jako můj manžel
viz článek :
http://zena-in.cz/…

Diskuze k otázce

Zlatý

annas

Nikdy jsem neslyšela. Jen že jde o velkou hlavu. Ale hlava má určitě nějaký důvod. Napadá mě, zda velká hlava (význam moudrá) nesouvisí s Janem Cimburou , který se stal vzorem jihočeského, ted i putimského sedláka.

anonym

Ano,máte pravdu,posměváčci Putimákům říkají,že mají velkou hlavu.Ne proto,že by byli tak chytří-na to jsou ty Vodňany :D.S Cimburou to nesouvisí,přiženil se do Putimi v dobách kdy už tam velké hlavy měli.V Putimi je Cimbura pohřben u krásného kostelíčku-je tam i zajímavá kostnice.Putim je krásná vesnice,není součástí Písku,ale leží nedaleko.Stojí za návštěvu celá ta oblast "po stopách Švejka" z Písku do Protivína kolem Blanice.

Zlatý

annas

Ad Bohemica, zajímá mě původ. Zkusím ještě něco, pokud se to podaří, dám vám vědět. Děkuji i za vaše předchozí otázky.

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3362
Zlatý Drap 1799
Zlatý led 1454
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1113
Zlatý marci1 1080
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 653

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.