Avatar uživatele
anonym

Hlava jako Putimák

Slyšeli jste to někdy,co si pod tím představujete a jak toto úsloví vzniklo?…:D

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, anonym, briketka10, anonym, anonym před 4340 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Hledala jsem, ale zjistila pouze, že putimák je odvozený od slova Putim – část Písku. Pokud má někdo hlavu jako putimák, tak ji má velkou.
Doplňuji:
V Putimi se například natáčely některé scény z filmu Osudy dobrého vojáka Švejka a zpívá se o Putimské bráně v jedné lidové písničce.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
briketka10

čepice je hezká a je vidět že za a) neznáš hlavu mého muže, tomu by určitě byla malá, za b) nejsi z jižních Čech – u nás se říkalo, že někdo má hlavu jak Putimák /Putim, část Písku/, čili velkou jako můj manžel
viz článek :
http://zena-in.cz/clanek/pa­nenky-a-dalsi-mekke-vyrobky/katego­rie/diskuze-pro-sikovne-o-rucnich-pracech/rubri­ka/diskuze-ostatni/page/174

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Nikdy jsem neslyšela. Jen že jde o velkou hlavu. Ale hlava má určitě nějaký důvod. Napadá mě, zda velká hlava (význam moudrá) nesouvisí s Janem Cimburou , který se stal vzorem jihočeského, ted i putimského sedláka.

před 4340 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Ano,máte pravdu,posměváčci Putimákům říkají,že mají velkou hlavu.Ne proto,že by byli tak chytří-na to jsou ty Vodňany :D.S Cimburou to nesouvisí,přiženil se do Putimi v dobách kdy už tam velké hlavy měli.V Putimi je Cimbura pohřben u krásného kostelíčku-je tam i zajímavá kostnice.Putim je krásná vesnice,není součástí Písku,ale leží nedaleko.Stojí za návštěvu celá ta oblast „po stopách Švejka“ z Písku do Protivína kolem Blanice.

před 4339 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad Bohemica, zajímá mě původ. Zkusím ještě něco, pokud se to podaří, dám vám vědět. Děkuji i za vaše předchozí otázky.

před 4339 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek