Slecna 007

Historie obce Starý Týn u Úštěka, Litoměřicko

V létě jsme navštívili Starý Týn. Známí tam mají krásnou chalupu se sklepem vytesaným ve skále (pískovec). Jeden „místňák“ nám povyprávěl o historii obce a zmínil se, že v Týně snad bylo už keltské oppidum a keltové sami hloubili podzemnice – sklepy. Nic jsem k tomu na netu nenašla a tak se ptám zde, zda snad někdo zná tuto nejstarší historii obce? Je to krásné místo. Díky všem za informace.

Nejlepší odpověď
annas

Něco málo z historie je v odkazu.

„Statý Týn je už jmenován v zakládací listině litoměřické kapituly z roku 1057, kterou vydal panující kníže Spitihněv. Podle této listiny odváděli rolníci Starého Týna předepsané dávky potravin a jiné služby kněžím do Litoměřic. Tato povinnost Starého Týna vůči litoměřickým kanovníkům potvrdila staletí. Pravděpodobně i vlastní církevní dvůr ve Starém Týně existoval jen do 30leté války. Potom byla jeho pole rozdělena na poddané rolníky. Ještě v roce 1848 odváděli starotýnští proboštovi litoměřické kapituly každoroční dávky. Kolem roku 1801 měl Starý Týn 43 domy s 218 obyvateli, v roce 1945 byl zcela osídlen. V současné době má Starý Týn 125 obyvatel.“

http://www.mis­topisy.cz/his­torie_stary-tyn_5982.html

Doplňuji:
Všimla jsem si až později dotazu na Kelty. O tom, že v této oblasti sídilili, svědči historie v souvislosti s městem a okolim..
http://ustek.pe­trstary.cz/us­tek-historie.htm

Z pohledu jazyka.
O keltském původu svědčí i název obce. Název Týn je keltského původ od tur a tun týn tunec týnec = hrad chrám, od týniti hraditi, takže hradby, zeď, důvr obehnaný hradbami atd.

Kamerius v Česko-německém slovníku uvádí příklady (týkají se všech obcí názvu Týn(ec), Týniště aj.) – např. " vybudoval vinice a ohradil je týnem, trhy bývaly před týnem, týnek – dvůr kláštera atd.",.

jinak diskuse

Další odpovědi
Lamalam

Je to možné, tamní krajina byla osídlena již v pravěku. Prostuduj knihu „Proměna českých zemí ve středověku“ od Jana Klápště. Vím, že o Starém Týnu psal.
Doplňuji:
Emefej – toho Klápště už jsem ve zkratce projela, máš pravdu, o Keltech se nezmiňuje. jsou tam pouze věci nesouvisející s Kelty (Litoměřická kapitula apod.).

Emefej

Může být, ale jediné archeologické nálezy potvrzující keltské osídlení této oblasti pocházejí z Litoměřic (hrob s typickými bronzovými a železnými šperky laténské keltské kultury) a z Lovosic (zbytky velké sídlištní aglomerace). V okolí Úštěka, pokud vím, nebylo nikdy nic nalezeno. Žádné oppidum se v širokém okolí nenachází. Mnohem bohatější nálezy pocházejí ze sousedního okresu Teplice.

Zdroj:
BUDINSKÝ. Peter. Mladohalštatský až časně laténských sídlištní materiál z Litoměřicka a z Lounska. Teplice, Regionální muzeum, 1996.
WALDHAUSER, Jiří. Encyklopedie Keltů v Čechách. Praha, Libri, 2001.

Lamalam > Jan Klápště (známe se mnoho let) je odborník na středověk, v té publikaci sice o Starém Týnu píše, ale nikoliv v souvislosti s Kelty.