KoubaXXX

Historický vývoj Linuxu – existuje vůbec ?

Ahoj, mám problém se SŠ seminární prací (takže ne až tak složitou). Přesné znění zvoleného tématu je : Operační systémy – historický vývoj vybraného operačního systému (s ukázkami). Já jsem si vybral systém Linux, ale poté jsem zjistil, že asi budu mít problémy s těmi ukázkami, protože například Microsoft postupně vytvářel verze (Windows 95, Windows XP, Windows 8 atd.) takže zde by to nebyl problém, ale u Linuxu je to jinak. Mám pravdu, nebo jaký byl případně ten vývoj ? Děkuji

Nejlepší odpověď
led

Aj Linux má svoju históriu.
Pôvodne sa príkazy zadávali textom, podobne ako praveký DOS.
Na rozdiel od Windows a Apple to bol a je stále otvorený systém.
viac nájdete po zadaní kľučových slov vo vyhľadávači: Linux historie
www.google.sk/se­arch?q=Linux+his­tória
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Li­nux_(operačný_sys­tém)
http://www.ro­ot.cz/texty/his­torie-operacniho-systemu-gnulinux/
http://clanky­.rvp.cz/clanek/o/g/1544­3/HISTORIE-OPERACNICH-SYSTEMU-RODINA-LINUX.html/
Keď sa chce, tak sa nájde…

Další odpovědi
badisko

No jo jenze linux to je sirsi pojem …prece nebudes michat hrusky z jabkama …kdyz mluvis o linuxove distribuci ..tak hned kazdeho napadane naprikalad … Ubuntu ..Debian ..take Android a dalsi tak se zamer jen na jeden ne ? Treba prave v Cechach tak zname ubuntu … tam je vyvoj dosti zreteleny uz jen na grafice …:D

treba zde …

Představení Ubuntu
Časté dotazy
Filosofie Ubuntu
Licence Ubuntu
Používají Ubuntu
Další projekty
Pro média

Získejte Ubuntu
Stáhnout
Zakoupit
Lokální distributoři

Pomoc a podpora
Dokumentace
Komunitní
Komerční

Komunita
Příběh Ubuntu
Sdružení
Zapojte se
Kontakty

Naše kanály
Facebook Twitter RSS
Reklama
Příběh Ubuntu

V dubnu 2004 Mark Shuttleworth sdružil malou skupinu talentovaných a nadšených vývojářů svobodného softwaru, aby vytvořili novou linuxovou distribuci pro osobní počítače. Tato distribuce byla postavena na léty ověřené linuxové distribuci Debian a prostředí GNOME, její principy odpovídaly myšlenkám svobodného softwaru a její verze měly být pravidelně vydávány. Skupina vývojářů pracovala původně pod záštitou no-name-yet.com.

První oficiální Ubuntu bylo vydáno v říjnu 2004 a náležitě označeno verzí 4.10, čímž se zavedl systém číslování Y.MM (rok.měsíc). Už během svého vývoje byla verze 4.10 byla označena „Warty Warthog,“ („bradavičnaté prase savanové“). Od té doby má každé vydání podobné kódové označení podle nějakého zvířete, v němž se opakují písmena slov.

V době brzy po založení projektu se ustavila řada jmenných konvencí, které pokračují dodnes. Například první testovací vydání pro 4.10 byla nazvána „Sounder“, což se dá volně přeložit jako „stádo“ – zkrátka označuje skupinu prasat bradavičnatých).

Zájem o Ubuntu byl od počátku velký. Na poštovní konferenci ubuntu-users se během prvních dvou týdnů objevilo téměř 3000 zpráv a zájem komunity o projekt přitahoval klíčové přispěvatele. Jeden z prvních komunitních týmů, obdivuhodně motivovaný dokumentační tým, byl založen ke konci roku 2004. První Ubuntu Developer Summit (Jednání vývojářů Ubuntu) se konal v Oxfordu (Velká Británie) v srpnu a brzy po něm následovalo Mataro Sessions v Mataro (Španělsko) v prosinc

atd …pekne od zacatku az dokocne .. na strankach ubuntu.cz http://www.ubun­tu.cz/komunita/pri­behubuntu

cochee

Máš pravdu, u Linuxu je to jinak. To, co je dneska Ubuntu, Debian, Mint a podobně, totiž není doslova Linux. Linux je pouze jádro OS, většinou je dobře v povědomí, že jeho autorem je jistý Linus Torvalds. Teď ocituji jednu větu z Wikiny: „Kombinací linuxového jádra a softwaru vyvíjeného mnohými dalšími (převážně pod projektem GNU) vzniká takzvaná Linuxová distribuce.“ A jinak si vyber nějaká klíčová slova à la Linux, kernel, distribuce, GNU, svobodný software, X Window, gnome, KDE, GPL… a googluj, i v češtině jsou toho mraky.

anonym

zkus se podívat na wikipedii, přečti si článek o UBUNTU LINUXU tady http://cs.wiki­pedia.org/wiki/U­buntu kde je popsána historie verzí včetně dat vydání a hlavních rozdílů …

Pokud ti to nebude stačit můžeš čerpat další informace rovnou tady http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Li­nux
Doplňuji:
pokud se chceš držet takových trivialit jako verzování a screenshotů, tak by ti ta wikina mohla v pohodě na referát stačit. Verzování ubuntu je logické, například verze 13.10 byla vydána v roce 2013 desátý měsíc (tedy v říjnu) verze 12.04 v roce 2012 v dubnu a tak podobně … verze ubuntu které za číslem mají LTS – to znamená „dlouhodobá podpora – long term support“ jsou jakýmsi ekvivalentem těch windowsovských verzí které vychází co dva roky …

Orion

Pokud mluvíte o linuxu, je tím myšleno pouze to jádro, GNU linux to už je ten system na kterém jsou postaveny ty distribuce. Co se týče vývoje distribucí tak je to tady:
http://www.cy­berciti.biz/tip­s/wp-content/upload­s/2007/06/44218-linuxdistrotimeline-7.2.png
samotný linux (unix) pak zde:
http://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/5/50/Unix_his­tory-simple.png

anonym

tady najdeš grafické schéma vydaných verzí ubuntu linux, je vidět že je v tom bezvadný pořádek, není to takový nic neříkající chaos trademarků jako u windows … http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sou­bor:Podpora_U­buntu_(2).png