darysa

Hezký den, chci se zeptat co je „BENTOVIT“ , je to čistý JÍL?, a když ne jaké jsou v něm příměsy. Děkuji Tonda

CO JE „BENTOVIE“ a jeho složení.

Nejlepší odpověď
mosoj

Určitě myslíš bentonit. Je to jílovitá hornina, která má vynikající sorbční vlastnosti díky montmorillonitu který obsahuje. Také velmi dobře bobtná. Používá se v chemickém průmyslu jako sorbér nežádoucích látek a v geodézii k uzávěrům vrtů. Jeho využítí je ale mnohem širší. Také se používá jako plnivo, a méně kvalitní bentonity slouží jako náplň pro zvířecí záchodky.
U nás se nejvíce těží u Obrnic na žatecku.
Doplňuji:
Také dobře funguje jako iontoměnič.

Další odpovědi
brillant

Nemělo by jednat spíše o Bentonit ?

anonym

Bentonit označuje typ horniny bez přesného určení chemického (i mineralogického) složení – na otázku nelze ´jednoduše´ odpovědět – pokud se pídíš po opravdových detailech, je to tak na ne úplně tenká skripta…
😉

Pájo

Lékopisný bentonit (bentonitum) je
přírodní zemina obsahující vysoký podíl montmorillonitu, přírodního hydratovaného křemičitanu hlinitého, ve kterém některé atomy hliníku a křemíku mohou být nahrazeny jinými atomy, např. hořčíku nebo železa.

http://www.le­kopis.cz/Kap_6_1_­Bentonitum.htm

Montmorillonit je minerál spadající do rozsáhlé skupiny tzv. jílových minerálů. Je součástí skupiny smektitu. Tato představuje jednu z nejdůležitějších skupin fylosilikátů. Jsou součástí prachu zvířeného ve vzduchu, součástí půd a horninotvorným minerálem.