házení chlebem

Při jednom pohoštění má 12 letá neteř dojedla a zbytkem chleba doslova pleskla o talíř až skoro hodila.Babička ji hned okřikla, že chlebem se nehází.Dala na to velký důraz.Je to nějaká pověra z dřívějších chudých dob,když lidé trpěli hladem nebo se to říká jen tak?Vysvětluji si to tak, že chleba byl pro lidi tenkrát cenný a vážili si každého drobku.Je to tak správně nebo je vše jinak?

Nejlepší odpověď
quentos

ať už pro jakoukoli společenskou vrstvu, chléb je už věky jakousi základní potravinou, který přeneseně symbolizuje sytost a (hmotnou) jistotu, že člověk nezemře hladem (všimněme si v této souvislosti např. výrazu chlebodárce, v němž lze slovo „chléb“ chápat ve výše uvedených významech). Odjakživa se proto říkalo, že chleba je „boží dar“; nejspíš právě proto se „božím darem“ nemá házet.
Ještě lze jako zajímavost doplnit, že do bochníků chleba se dříve dělala rýha nožem, což mělo symbolizovat ženské pohlaví (a rohlíky mužské). Takže lze házení chlebem ještě chápat jako neúctu k matce/ženě.

Další odpovědi
COVERENDER

No ono se do ted rika ze na chleba se těžko dela takze bych to taky chápal jako pozuztatek z dob minulých, ale i kdyby tomu tak nebylo tak bych napomenuti babičky stejne chápal jako upozornění (které je na miste) ze by si jídla (a veci) na které si jeste nevydělala mela vážit. Babička rozhodne jednala naprosto správně!
Doplňuji:
pardon-hrubka- NE pozuztatek ALE pozůstatek

DV

mnohe uz rekl kolega Quentos, presto jeste rozsireni. Krestane, krestanska spolecnost vnima chleb jako bozi dar, protoze behem liturgie, mse svate, se stava chleb Bozim telem a bezne vino Bozi krvi. A tato ucta k chlebu, jako bezne potravine, je jen snaha at uz s krestanskym podtextem, nebo bez nej proste ve spolecnosti vybudovat uctu k chlebu, potravinam obecne… protze, jak vime mnohde neni ani chleb samozrejmosti.

Michal

Je to tak,chlebem se nehází. Naši předkové,považovali chléb za Boží dar.Moje babička,než zakrojila chleba,tak na něj udělal křížek.