Molva

Hárání feny a utíkání s tím související

Pořídili jsme si fenku entlebušského salašnického psa a před pár dny měla rok. Zatím se s největší pravděpodobností nehárala a před pár dny nám začala zdrhat od baráku. Hledá si všemožně otvory a přelézá „nepřelezitelné“ 🙂
Myslíte, že to bude souviset s prvním háráním? A jak dlouho se taková fena hárá? Nechceme ji dávat do kotce, zatím se držela u baráku.
A pomáhá u feny kastrace, aby se držela u baráku? U psů prý ano, ale fenky???
Díky předem

Nejlepší odpověď
anonym

Fena s největší pravděpodobností hárá, věk by na to měla. Háravé feny mohou být neposlušné a mohou mít tendenci k útěkúm. Fena bude nejenom utíkat, ale budou se za ní stahovat psi z celého okolí. Pokud už není pozdě, fenu byste měli mít pod uzavřením. Nejenom ona se snaží o útěk, ale i nápadníci se k vám budou dobývat všemi možnými cestami. Pokud se nechcete zabývat odchovem štěňat, doporučuji vám kastraci feny. Jedná se o poměrně běžný zákrok a vyloučíte tím nejenom možnost nechtěných štěňat, ale i možnost rúzných nemocí jako např. falešná březost, záněty dělohy, rakovina mléčné žlázy a mnoho dalších a protože fena nebude hárat, nepotáhnou se k vám ani psí nápadníci. Argumenty pro kastraci najdete všude na netu a v odborné literatuře a doporučí vám ji i provede každý veterinář.

Další odpovědi
beer

Pokud má fenka při hárání snahu utíkat, její kastrace tomu zabrání.

Zdroj: Vet. praxe

badisko

nikdy se mi nestalo ze by fena zacala utikat ..protoze hara …spise se stahovali punri z okoli a chteli se dostat do zahrady ..jak rikate temi vsemoznymy prostredky.....doba harani feny je 2–3 tydny …nevim proc kastrovat …jak by nam bylo kdyby nekdo sterilizoval vas proti sve vyli jen proto ze vam nekdo nerozumi a nate jinou povahu…spise az bude harat bude chtit mit klid tak bude vyhledavat tichsi mista …kde ji nebude nikdo rusit …taky se mirne zmeni prijem potravy a vody …
Doplňuji:
doporucuji si poridit nejakou odbornou literaturu …nebo proste hledat na netu …taky je fajn se poptat u vererinare …co pes to velice komplikovana povaha ..pes vam vetsimou rekne co mu schazi ..jen jej musite pozorovat …a naslouchat …jak jsem rekl u kazdeho psa je to.. vice ci mene individualni chovani …