Hamburger pochází z Hamburku?

Nejlepší odpověď
gecco

Hamburger „pochází“ z Asie (původně ´tatarský biftek´), odkud se dostal do Něměcka – a ´amíci´ (kam hamburger doputoval z Německa) si to spojili s německým přístavem Hamburk…
😉

Další odpovědi
led

Nie – hamburger nepochádza z Hamburgu.
Myslím, že spoločná odpoveď annas (pôvod názvu) a gecco (pôvod výrobku) by mala dostať spoločnú nomináciu, ale ako to urobiť, keď najlepšia odpoveď môže byť len jedna.
Alebo mám do odpovede napísať, že
„zlúčenie odpovede annas a gecco dajú odpoveď na vašu otázku“
a moja odpoveď potom bude obsahovať aj pôvod názvu aj pôvod výrobku?
Dodatok:
Prepáčte annas a gecco, ale keď vaše odpovede boli akosi „len polovičné“ a len v ich spojení som našla odpoveď na otázku. V otázke nebolo uvedené, či ide o pôvod výrobku alebo o pôvod názvu

střevo

hamburgr pochází ze sovětského svazu.
na nákladní auto typu „maslostroj“(zdroj: voskovec+werich) se naháže maso
jede se po speciálně zhotovené vozovce
a v hamburku je z toho tatarak jak prase

naposledy som to uvedl na 14 sjezdu KsČ a vyfasoval posléze desítku na ruzyni

annas

Názory na původ se různí.

1. Více najdete v odkazu http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/ham­burger--145173

Michael Novotný v ČRo vysvětluje takto:

„My Středoevropané jaksi sami od sebe víme, že slovo hamburger nepochází z ham, šunka, ale z pojmenování severoněmeckého přístavu Hamburku. Je to tak, máme pravdu. V otázce, jak přesně to se vznikem hamburgerů a jejich pojmenování bylo, se různí autoři tak trochu liší. Jedni říkají, že hamburgery byly v Americe pojmenovány německými či středoevropskými přistěhovalci jaksi na počest města Hamburk, jako vzpomínka na původní domov. Podle rozšířenější verze se toto jídlo opravdu začalo někdy koncem 19. století připravovat v německém Hamburku, Němcům však tenkrát moc nechutnalo, takříkajíc se chytilo až v Americe. Prvně se slovo hamburger prý objevuje v americké kuchařské knize v roce 1891 jako hamburger biftek. Zbývá ještě říct pár slov o samotném pojmenování německého přístavu. Středohornoněmecké ham znamená výběžek, zátoka, ohbí řeky, burg je německy hrad. Takže původní Hamburk byl hrad nad říční zátokou.“

2. Další odkaz

http://www.ham­burgerologie.cz/2012/07/­historie-hamburgeru.html

Upřesňuji pro led – vložila jsem obě vysvětlení – zřejmě jste nerozklikla druhý odkaz, kde je původ pokrmu,

1. Jak jsem uvedla v první větě – vysvětlení se různí. V prvním odkazu je původ názvu
http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/ham­burger--145173

,2. v druhém odkazu, původ pokrmu. Jen jsem vložila odkaz, který bylo třeba rozkliknout
http://www.ham­burgerologie.cz/2012/07/­historie-hamburgeru.html

V něm se dají najít jiné informace. Např.

"Stručný vývoj hamburgeru:

Tartare steak (Rusko, 12.století) – Hamburger steak (Německo, 18. století) – Hamburger (USA, 19.století) atd.

Takže jsem v původní odpovědi uvedla dvě možnosti – jazykový původ i původ pokrmu.

marci1

Odkud hamburger pochází nebo jak vznikl jeho název, to s jistotou nevíme. Je tolik různých verzí, že bych si netroufla říci, která je ta pravá. 🙂

annas

Moje původní odpověď.

Názory na původ se různí.

1. Více najdete v odkazu http://www.roz­hlas.cz/

Michael Novotný v ČRo vysvětluje takto:

„My Středoevropané jaksi sami od sebe víme, že slovo hamburger nepochází z ham, šunka, ale z pojmenování severoněmeckého přístavu Hamburku. Je to tak, máme pravdu. V otázce, jak přesně to se vznikem hamburgerů a jejich pojmenování bylo, se různí autoři tak trochu liší. Jedni říkají, že hamburgery byly v Americe pojmenovány německými či středoevropskými přistěhovalci jaksi na počest města Hamburk, jako vzpomínka na původní domov. Podle rozšířenější verze se toto jídlo opravdu začalo někdy koncem 19. století připravovat v německém Hamburku, Němcům však tenkrát moc nechutnalo, takříkajíc se chytilo až v Americe. Prvně se slovo hamburger prý objevuje v americké kuchařské knize v roce 1891 jako hamburger biftek. Zbývá ještě říct pár slov o samotném pojmenování německého přístavu. Středohornoněmecké ham znamená výběžek, zátoka, ohbí řeky, burg je německy hrad. Takže původní Hamburk byl hrad nad říční zátokou.“

2. Další odkaz
http://www.ham­burgerologie.cz/

Dodatek – reakce na odpověď led

Upřesňuji pro led – vložila jsem obě vysvětlení – zřejmě jste nerozklikla druhý odkaz, kde je původ pokrmu,

1. Jak jsem uvedla v první větě – vysvětlení se různí. V prvním odkazu je původ názvu
http://www.roz­hlas.cz/

,2. v druhém odkazu, původ pokrmu. Jen jsem vložila odkaz, který bylo třeba rozkliknout
http://www.ham­burgerologie.cz/

V něm se dají najít jiné informace. Např.

"Stručný vývoj hamburgeru:

Tartare steak (Rusko, 12.století) – Hamburger steak (Německo, 18. století) – Hamburger (USA, 19.století) atd.

Takže jsem v původní odpovědi uvedla dvě možnosti – jazykový původ i původ pokrmu.

--
Svou odpověď jsem smazala z osobních důvodů. Opravovala jsem stylizaci ,takže v historiii úprava chyběla přehlednost o časových údajích oprav.

led

annas, + bod

gecco

Led → 😉