Eloška

Hádanka…

Když mému otci bylo 31, bylo mi 8 let. Dnes je otec 2× starší než já. Kolik mám let?

Nejlepší odpověď
quentos

dá se na to přijít pomocí soustavy rovnic o dvou neznámých, kde x = tvůj věk a y = věk otce.

jelikož 31 – 8 = 23 (věkový rozdíl mezi tebou a tvým otcem), platí první rovnice:

y – x = 23 (jelikož rozdíl mezi našimi věky se nemění)

Druhou rovnici sestavíme z konstatování, že otec je dnes 2× starší než ty, tedy: y = 2×

Řešíme jako klasickou soustavu rovnix o dvou neznámých dosazovací metodou:

y – x = 23
y = 2×
---------- vyjádřím si x z první rovnice: x = y – 23
a tento výraz dosadím do druhé rovnice:

y = 2. (y – 23) a vyřeším
y = 2y – 46

  • y = –46

y = 46 … dnešní věk otce

Tobě je 2× méně, tudíž 23.

Dnes je se na trutnovském gymnáziu (jehož jsem někdejším absolventem) konaly slavnosti u příležitosti 90. výročí jeho založení. Na programu byly všemožné vědomostní soutěže. Ač pracuju v humantitním oboru – jako učitel angličtiny -, vyhrál jsem překvapivě soutěž matematickou. Alespoň je vidět, že ve mně z tý matematiky něco zůstalo ;{)> První cena froté ručník, mám ho tu jako trofej ;{))>

Další odpovědi
tojsemjá

Určitě to spočítat jde.Takové otázka bývají v knížkách hlavolamů a vyžadují logické myšlení.To nemám,ale zkusila jsem-otec mě měl ve 23letech.Až mě bude 23,bude otec 2× tak starý jako já.Ale třeba je i jiné řešení,jednodušší.

vagra

Dá se na to přijít i logicky.Když k číslům 31 a 8 budeme přičítat postupně vždy stejné číslo,zákonitě musíme přijít na dvě čísla,které se budou vzájemně lišit tím,že jedno bude dvakrát větší než druhé.V tomto případě je to +15.
8+15=23 a 31+15=46
Takže přesto,že nejsem matematik,došel jsem ke stejnému výsledku,jako matematik u soustavy rovnic.
Samozřejmě,že to platí u tohoto,nebo tomu podobných, poměrně jednoduchých příkladů.
U složitějších příkladů, doporučuji postup odborníka Quentose.

Lucy

Vždyť to nejde vypočítat, ne? Neni tam žádná informace o tom, o kolik to je let dál nebo kolik je jednomu z nich teď…