Avatar uživatele
Eloška

Hádanka…

Když mému otci bylo 31, bylo mi 8 let. Dnes je otec 2× starší než já. Kolik mám let?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? BEAES, vagra, aramah před 4974 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

dá se na to přijít pomocí soustavy rovnic o dvou neznámých, kde x = tvůj věk a y = věk otce.

jelikož 31 – 8 = 23 (věkový rozdíl mezi tebou a tvým otcem), platí první rovnice:

y – x = 23 (jelikož rozdíl mezi našimi věky se nemění)

Druhou rovnici sestavíme z konstatování, že otec je dnes 2× starší než ty, tedy: y = 2×

Řešíme jako klasickou soustavu rovnix o dvou neznámých dosazovací metodou:

y – x = 23
y = 2×
---------- vyjádřím si x z první rovnice: x = y – 23
a tento výraz dosadím do druhé rovnice:

y = 2. (y – 23) a vyřeším
y = 2y – 46

  • y = –46

y = 46 … dnešní věk otce

Tobě je 2× méně, tudíž 23.

Dnes je se na trutnovském gymnáziu (jehož jsem někdejším absolventem) konaly slavnosti u příležitosti 90. výročí jeho založení. Na programu byly všemožné vědomostní soutěže. Ač pracuju v humantitním oboru – jako učitel angličtiny -, vyhrál jsem překvapivě soutěž matematickou. Alespoň je vidět, že ve mně z tý matematiky něco zůstalo ;{)> První cena froté ručník, mám ho tu jako trofej ;{))>

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
tojsemjá

Určitě to spočítat jde.Takové otázka bývají v knížkách hlavolamů a vyžadují logické myšlení.To nemám,ale zkusila jsem-otec mě měl ve 23letech.Až mě bude 23,bude otec 2× tak starý jako já.Ale třeba je i jiné řešení,jednodušší.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
vagra

Dá se na to přijít i logicky.Když k číslům 31 a 8 budeme přičítat postupně vždy stejné číslo,zákonitě musíme přijít na dvě čísla,které se budou vzájemně lišit tím,že jedno bude dvakrát větší než druhé.V tomto případě je to +15.
8+15=23 a 31+15=46
Takže přesto,že nejsem matematik,došel jsem ke stejnému výsledku,jako matematik u soustavy rovnic.
Samozřejmě,že to platí u tohoto,nebo tomu podobných, poměrně jednoduchých příkladů.
U složitějších příkladů, doporučuji postup odborníka Quentose.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lucy

Vždyť to nejde vypočítat, ne? Neni tam žádná informace o tom, o kolik to je let dál nebo kolik je jednomu z nich teď…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek